S-500 Prometheus: Překoná obávaný ruský systém protivzdušné obrany americké F-35?

Bilión amerických dolarů, bezmála dvacet ročních rozpočtů České republiky. Právě tolik stál americké daňové poplatníky vývoj nejmodernějšího stíhacího letounu F-35. Pyšní se zejména technologií „stealth“, díky které je pro nepřátelské radiolokátory téměř neviditelný. Anebo to tak bylo alespoň donedávna. Ruský systém protiraketové a protivzdušné obrany S-500 možná změní pravidla hry.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ruská armáda

Na vývoji systému protiraketové a protivzdušné obrany S-500 Prometěj pracuje od roku 2010 společnost Almaz-Antěj. Podle technického zadání ruského ministerstva obrany by S-500 měl být schopen zaměřit nepřátelské cíle v okruhu 850 km a zničit je na vzdálenost až 600 km při maximální výšce letu do 200 km. Navíc má mít možnost sledovat deset cílů najednou, jejichž nejvyšší rychlost dosahuje 7 km/s. Jak uvádí internetová stránka bastion-karpenko.ru, některé podpůrné radiolokátory systému pracují na vlnových délkách pásma X a dokáží prolomit technologii stealth.

S tím ovšem nesouhlasí Mike Kofman, vojenský analytik z americké CNA Corporation, jenž se zaměřuje na ruskou armádu. „Je jasné, že se Rusko v rámci budování funkční protivzdušné obrany zaměřuje na stíhací letouny páté generace a pokouší se překonat technologii stealth,“ řekl v rozhovoru pro nationalinterest.org Kofman. Ruské pokročilé systémy protivzdušné obrany jako S-300, S-400 či budoucí S-500 byly vytvořeny k odhalování přítomnosti obtížně zjistitelných letadel jako je F-22 a F-35. Problém ale představují radiolokátory. Ty sice mohou odhalit, a dokonce i sledovat stíhací letouny se schopností stealth, avšak neposkytují dostatečné množství dat pro jejich sestřelení. 

„Je skvělé najít letadlo nebo jeho část, ale hlavní výzvu představuje získání přesných údajů k vystřelení rakety do jeho blízkosti,“ doplnil Kofman.

Jiný pohled nabízí ve svém článku pro nationalinterest.org Dave Majumdar. Podle jeho informací to může být právě S-500, který se pro stíhací letouny F-22 a F-35 stane osudným a nepřekonatelným.  

Projekt je přísně utajován 

Vedoucí vývoje systému Prometěj Pavel Sorinov podle rg.ru navíc zdůraznil, že jeho jedinečnost spočívá právě ve využití různých radiolokačních prostředků. Ve spojení s několika druhů raket s rozdílnou délkou doletu pak může své místo nalézt jak v jednotkách protiraketové, tak i protivzdušné obrany. Jeho součástí se mají stát radiolokátory 91N6A(M), 96L6-CP, 76T6 a 77T6. O jejich vlastnostech bylo dosud zveřejněno bohužel jen velmi málo informací.  

„Podrobnosti o S-500 ‚Prometěj‘ jsou utajovány z důvodu vyzývavých úkolů, k jejichž plnění bude využíván,“ uvedl v rozhovoru pro iz.ru Vadim Kozjulin, profesor z ruské Akademie vojenských věd. „Má být schopen sestřelit konvenční i hypersonické střely, letadla a také bezpilotní letouny. A to nejen u zemského povrchu, ale i za hranicemi atmosféry.“ 

Aleksej Zakavsin se ve svém příspěvku pro rt.com rovněž domnívá, že schopnosti S-500 budou ve světovém srovnání bezkonkurenční. Nejenže se jeho cílem stanou stíhací letouny F-22 a F-35, ale svými vlastnostmi navíc 2-3násobně překoná i svůj americký protějšek THAAD. Důležitost projektu dokládá také skutečnost, že dodnes nejsou k dispozici žádné fotografie systému, jež by umožnily posoudit jeho schopnosti.

Proti Tomahawku jedině S-500 

S-500 by se v roce 2020 měl stát součástí ruské armády na několik následných desetiletí. „Vytvořili jsme prognózu vývoje zbraní pro útoky ze vzduchu a z vesmíru na příštích 25 let. Náš systém musí být schopen vypořádat se i s takovými hrozbami, jež dnes neexistují a jež se mohou v budoucnu teprve objevit,“ objasnil Pavel Sorinov.

Ruský vojenský expert Dmitrij Litvinov pokládá za hlavní nebezpečí pro svou zemi americké rakety. Patří k nim především Tomahawk, řízená střela s plochou dráhou letu, který se směrem k cíli pohybuje ve výšce pěti metrů nad zemským povrchem, a balistické střely dosahující nadzvukové rychlosti.

„Takové cíle je velmi obtížné odhalit, zejména když se nachází na vrcholu své dráhy,“ uvedl pro rt.com Litvinov. „Žádný systém na světě to nedokáže. Až na S-500, který bude navíc schopný i takový cíl zneškodnit. Jeho rakety budou totiž dosahovat hypersonické rychlosti.“

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské samopaly jsou ve světě legendou, doma je mají za šrot

16.02.2019 12:02 Je nepochybné, že ruské zbrojovky dokáží vyrobit jedny z nejlepších zbraní na světě. Kulomety PKM,…

Slunce už známe, co dál? Vědci spočítali, kdy člověk poprvé doletí k jiné…

14.02.2019 16:59 Cestování za hranice naší sluneční soustavy odjakživa fascinovalo jak vědce tak, spisovatele. V…

Jak bojovat s demencí? Robot MARIO dokáže zázraky

10.02.2019 09:42 Zmírnit osamělost osob trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich…

Američané se brzy vrátí na Měsíc a zůstanou déle, oznámil šéf NASA

09.02.2019 11:59 Američtí astronauti během příštích deseti let znovu přistanou na Měsíci, tentokrát ale budou jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama