Jak zastavit tání ledovců? Vědci přišli s plánem, který promění Zemi k nepoznání

Teplota naší planety se zvyšuje a svou nemalou roli na tom má i Arktida. Čím více bude tát, tím vyšší teploty budeme každý rok na teploměrech pozorovat, a čím vyšší teploty budou, tím více se bude obrovská ledová plocha měnit v oceán. Zastavit tento zamotaný kruh by mohl nový nápad vědců, kteří chtějí zbudovat miliony masivních čerpadel.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Arktida
doporučujeme

V loňském roce se teplota Arktidy pohybovala o 20 stupňů nad dlouhodobým průměrem množství letu permanentně ubývá. Podle některých studií je situace tak kritická, že za 13 let už by v oblasti severního pólu nemusel být led vůbec žádný.

To je problematické hned z několika důvodů. Nejen, že tím stoupne hladina oceánů a moří, ale dojde k dalšímu oteplení planety. Arktida je totiž nejlepší štít proti slunečnímu záření, jaký naše Země má, neboť odráží teplo zpět do vesmíru mnohem lépe, než sníh. A pokud o ni přijdeme, pocítíme to ve všech podnebných pásech.

Odborníci proto navrhují začít Arktidu uměle zamrazovat. Server CNN s odkazem tým vědců z Arizonské státní univerzity informoval o plánu na vytvoření masivních čerpadel, které by nasávaly vodu z oceánu a stříkaly ji na povrch arktického ledu. Zde by zamrzala a vytvářela novou vrstvu Arktidy.

Vědci tvrdí, že zhruba polovina povrchu ledového Arktidy nemá tloušťku ledu silnější než jeden a půl metru. To je podle nich málo, proto by chtěli pumpami dosáhnout toho, aby se přidal další metr ledu po celé obrovské ledové ploše.

Server The Guardian přinesl další podrobnosti o pumpách, které by mohly zachránit Arktidu. Každá z nich by měl vážit zhruba čtyři tuny a měla by být poháněna několikametrovou větrnou turbínou. Vzhledem k tomu, že pumpy musí být umístěné nad vodou, je rovněž potřeba mít každou z nich posazenou na obrovském plováku.

Skutečný problém nastává v počtu pump, které by byly potřeba na opětovné zamrazení Arktidy. Pokud by chtěli odborníci pokrýt ledem celou její plochu, bylo by zapotřebí zbudovat zhruba 100 milionů takových pump. Prozatimní plán počítá se zamrazováním zhruba deseti procent povrchu, i na to by ale odborníci potřebovali 10 milionů vodních čerpadel.

Takový projekt by byl navíc tím nejdražším na světě, vyšel by totiž přinejmenším na půl bilionu dolarů. Pro představu, dosud nejdražší věcí, kterou lidstvo postavilo, je vesmírná stanice ISS, která stojí 3x méně, než jaká je odhadovaná cena těchto pump.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

11.10.2019 09:22 Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální…

Letoun vypustil raketu Pegasus XL, vynesla do kosmu satelit ICON

11.10.2019 08:10 Raketa Pegasus XL společnosti Northrop Grumman v noci na dnešek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama