Legendární bombardér B-52 se vrací na scénu. Dokázal nemyslitelné

Washington - Že jsou bombardéry B-52 zastaralé a na odstřel? Listopadová mise v Afghánistánu ukázala něco jiného. Tento letoun amerických vzdušných sil US Air Force totiž podle Ministerstva obrany Spojených států vytvořil nový rekord. O co přesně šlo? O unikátním dosažení informoval americký server The Daily Caller.

B-52 Stratofortresses

Během jedné z úderových misí v Afghánistánu shodily americké bombardéry B-52 celkem 19 naváděcích střel JDAM na oblast Helmand, kde měli své základny představitelé Talibanu. To řekla vojenskému serveru Military.com mluvčí velitelství leteckých sil kapitánka Ann-Marie Annicelliová.

Strategické bombardéry se podle ní zaměřovaly především na zničení výrobních jednotek, které vytvářely opium a heroin, aby ochromily příjem Talibanu z prodeje těchto drog.

Podle velitele mise generála Lance Bunche použila US Air Force stroje B-52 s novým konvenčním rotačním odpalovačem. To se podle něj vyplatilo. "Je to tak, útok zaznamenal nejvíce najednou vypálených přesných střel, které kdy vyšly z bombardéru B-52," vysvětlil generál.

Bunch dodal, že americká armáda má nyní pravomoc a prostředky k tomu, aby začala s "nepřítelem bojovat novým způsobem". Podle něj má americká armáda pod vládou prezidenta Donalda Trumpa větší volnost v tom, jak a kdy na protivníky útočit.

"Nová strategie souvisí s tím, že jde o novou válku," řekl pro server v na začátku týdne. "Pryč je hraní si v rukavičkách. Dnes už máme ty pravomoce, které potřebujeme, abychom se zaměřili na likvidaci sítě Talibanu. To je naše nová strategie - jít za svým cílem. Myslím si, že to je klíčový moment v boji s Talibanem a že jejich představitelé to sami cítí," uvedl.

"Všechny oblasti, o kterých si mysleli, že jsou v bezpečí, jsou z jejich pohledu v ohrožení," řekl Bunch. Podle velitelství zbrojních sil Spojených států shodily od počátku tohoto roku bombardéry B-52 přes 1500 řízených i neřízených střel na nepřátelská území.

Válka v Afghánistánu se táhne už 16 let a i přes veškeré snahy Američanů má stále Taliban velký vliv na území státu. Podle zprávy agentury Reuters z října tohoto roku je zhruba polovina afghánské oblasti buď kontrolována Talibanem, nebo jím je napadána. Agentura tímto citovala zprávy Generálního inspektorátu pro obnovení Afghánistánu.

Boeing odložil zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

03.08.2021 18:23 Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST…

NASA odložila dnešní zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

30.07.2021 20:23 Aktualizováno Americká vesmírná agentura NASA se rozhodla odložit z dneška nejméně do 3. srpna testovací let…

Vesmírná turistika odstartovala. Bezos s hosty se podíval do vesmíru

20.07.2021 22:11 Aktualizováno Raketa New Shepard společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul RSS New Step (nový krok) s…

Raketoplán firmy Virgin Galactic s miliardářem Bransonem zvládl zkušební…

11.07.2021 20:33 Aktualizováno Vesmírná loď společnosti Virgin Galactic se zakladatelem firmy Richardem Bransonem na palubě dnes…

Titanic se rozpadá. Bakterie denně pohltí stovky kilo železa

03.07.2021 21:58 Aktualizováno Titanic se rozpadá. Legendární zaoceánská loď, kterou pokořil ledovec, se pomalu poddává podmořským…

Související:

Právě se děje