Cestujete často letadlem? Pak byste si měli dávat pozor, hrozí vám zdravotní nebezpečí

Washington - Letecká doprava nikdy nebyla bez zdravotních rizik. Hrozila různá nebezpečí od šíření nemocí až po žilní trombózu. Mnohem méně známé je však nebezpečí ozáření z radiace. I právě v jaderné elektrárně by bylo z tohoto pohledu bezpečnější. O tom informoval australský server News.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

Proč tomu tak je? Letecká doprava nás totiž výrazně přibližuje k vnějším hranicím zemské atmosféry, čímž nás vystavuje většímu riziku vystavení nebezpečnému kosmickému záření.

Když stojíme oběma nohama bezpečně na zemi, jsme chráněni před malými atomovými částicemi, které se vlivem našeho magnetického pole odrážejí kolem prostoru rychlostí světla.

Pokud však letíme ve výšce 12 kilometrů, mohou tyto atomové částice. pokud se střetnou se zemskou atmosférou, proniknout do našich buněk. Podle NASA jsou cestující uvnitř letadla v takové výšce mnohem pravděpodobněji vystaveni atomům s vysokou energií, které pronikají do atmosféry.

Ve skutečnosti může být rychlost radiační expozice tak vysoká, že členové posádek leteckých společnosti na celém světě jsou kvůli vystavení kosmickým paprskům klasifikováni jako "radiační pracovníci".

Na území Spojených států jsou pracovníci v tomto odvětví dokonce vedeni jako ti, kteří čelí nejvyšší roční dávce radiace. Dokonce větší míře než lidé pracující v jaderných reaktorech.

To v teoretické rovině znamená, že cestování v letadle může být z hlediska radiace nebezpečnější pro zdraví než stání blízko jaderného reaktoru z elektráren.

"Kosmické paprsky na zemském povrchu nejsou významným rizikem," řekl důstojník NASA v oblasti radiační zdravotní péče Eddie Semones. "V praxi se nakonec stejně setkáte mnohem častěji s radioaktivními částicemi na povrchu Země než s galaktickými kosmickými paprsky."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung Galaxy S10: Co nabízí trojice nově představených novinek?

22.02.2019 17:30 Před pár dny představil Samsung dlouho očekávaný model Galaxy S10, který je oslavou deseti let této…

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 16:44 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

NASA si předplatí místa v Sojuzech do roku 2020, budou sloužit jako záloha

22.02.2019 10:16 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si chce do roku 2020 zajistit místa pro své…

Sonda Hajabusa 2 odebrala vzorky z asteroidu, musela ho "ostřelovat"

22.02.2019 09:17 Aktualizováno Japonská kosmická sonda Hajabusa 2 dnes úspěšně přistála na asteroidu Ryugu vzdáleném asi 340…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama