Masivní stroj, který nemá konkurenci? Čína postavila největší obojživelné letadlo na světě

Peking - Během svátků připravila čínská armáda lidem podívanou, z moře se do nebe vznesl Vodní drak AG600, který je největším obojživelným letadlem na světě, napsala čínská média. Zkušební let byl vysílán živě čínskou televizí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

AG600

Let začal na letišti Jinwan, stroj byl ve vzduchu asi hodinu, než dorazil do cílové destinace. Tam úspěšné přistál za velkého potlesku a fanfár nadšenců, kteří se přišli osobně podívat. Letoun pojmenovaný Jiaolong (čili vodní drak) AG600 byl již v prosinci mezinárodně uznán jako bezpečná technologie, která byla poslední překážkou ve zkušebním letu. Test musel být kvůli zdržení kvalifikace odkládán několik měsíců.

Vývojář, čínský státní podnik AVIC, původně plánoval uskutečnit první let už v květnu a na konci roku 2017 mělo dojít ke startu a přistávání na moři. Letoun z továrny vyšel přitom už v roce 2016. Hlavní misí AG600 bude podpora ponorkových misí na dně moří. Stroj je taky dokonalým prostředkem k přepravování osob na ostrovy nebo k zásobování námořníků.

Okolní státy, zejména ty s přístupem k Jihočínskému moři se ale obávají, že Čína svůj stroj bude používat k dalšímu rozostření konfliktů. Podle výrobce totiž stroj bude potřebovat ke startu a přistání jen dva a půl metrů hlubokou vodu, díky němu se tak budou politici snadno přepravovat na sporné ostrůvky v Jihočínském moři.

Čínská vláda už objednala 17 AG600, v letošním roce jich plánuje dalších 53. Taky doufá, že o technologii bude zájem i v zahraničí. Stroj je dlouhý 38,8 metrů, má čtyři turbíny WJ-6, jeho rychlost je 500 kilometrů za hodinu a bez doplnění paliva uletí 4500 kilometrů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

15.01.2019 12:46 Aktualizováno Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo…

Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

14.01.2019 13:01 Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu…

Apple na letošek plánuje tři nové iPhony, nastoupí displeje OLED

11.01.2019 13:13 Americká společnost Apple se chystá na podzim představit tři nové chytré telefony iPhone včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama