Kokain a vraždy za souhlasu dozorců. Jak se žije v jednom z nejdrsnějších vězení světa?

Oproti drsným podmínkám v brazilských věznicích si mohou čeští vězňové připadat jako v bavlnce. Na denním pořádku je tu hromadné znásilňování, vraždy kvůli penězům za drogy a totální nadvláda vrchních vězňů nad celým komplexem věznice.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Jedny z nejdrsnějších věznic na světě se nacházejí v brazilském spolkovém státě Pernambuco. Samotní strážní mají z vězňů takový strach, že chod věznice nechávají zcela v režii vybraných chovanců. Ti si vytváří vlastní soukromé gangy a ovládají jednotlivé vězeňské komplexy.

Těmto nejvyšším kápům se říká chaveiros neboli klíčníci, protože vlastní klíče od jednotlivých cel svého rajónu. A patřičně toho zneužívají. Zatímco oni bydlí v prostorných místnostech s televizí a vlastní koupelnou, ostatní vězni musí sdílet malý pokojík klidně s dalšími sedmdesáti lidmi.

Tím ale luxus klíčníků nekončí. Najímají si sluhy, aby za ně dělali nejrůznější činnosti, včetně toho, že je myjí. Kromě toho mají pod sebou gang, který za ně dělá špinavou práci. Mezi vězně distribuují kokain a brutálně z nich vymáhají peníze. Pokud někdo nezaplatí a peníze dluží, bez lítosti ho zabijí.

Týraní vězni se práv nedomohou, klíčníci ve věznici šéfují všemu. "Když k nám klíčník přijde a řekne, že ten a ten člověk někoho napadl a přivede s sebou svědka, věříme mu a násilníka potrestáme," řekl ředitel jedné z věznic.

Neváhají ale zajít ještě dál. Dluhy vymáhají i po příbuzných mimo věznici. "Jednou mi klíčník zavolal z pašovaného telefonu a nařídil mi, abych za syna zaplatila, co dluží. Zaplatíš, nebo můžeš koupit synovi rakev," svěřila se prodavačka Sandra. Musela kvůli tomu prodat všechno, co měla.

Po vězních vymáhají peníze různými způsoby. Nejprve je vyženou z lůžka a dovolí mu se na něj vrátit, až když za něj zaplatí, obvykle se cena pohybuje v přepočtu mezi 3700 až 12 210 korunami. Kdo na zaplacení nemá, spí na zemi na chodbě.

Nově příchozí nebo zranitelní vězni jsou umístěni ve speciálním křídle, kde by měli být ochráněni. Jenže i tady je sexuální násilí rutinou. Jorge byl například znásilňován desíti muži, se kterými sdílel celu. "Na hlavu mi dali plastový pytel, svázali ruce za zády a znásilňovali mě," popsal Jorge. Když si stěžoval strážnému, řekl mu jen, že vězni musí trpět.

Sexuální zneužívání nevěřili strážní ani homosexuálovi Paulovi, který byl v cele se 67 dalšími muži a vůdci tamních gangů ho nutili mít s nimi sex. Právě kvůli těmto nechutným praktikám je ve věznicích daleko vyšší počet nakažených HIV.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hřebíková bomba: Oblíbená zbraň teroristů, které nelze utéct

20.01.2019 10:47 Teroristé po celém světě používají k útoku mnoho zbraní. Jednou z těch nejoblíbenějších je takzvaná…

IBM odhalilo první komerční kvantový počítač

20.01.2019 09:29 Společnost IBM do nového roku vykročila evidentně správnou nohou. IBM totiž odhalilo první kvantový…

Šestkrát horší než Titanic. Potopení nacistického giganta je největší…

19.01.2019 12:24 Když se řekne námořní katastrofa, vybavíme si Titanic. Historie ale zná daleko tragičtější nehody.…

Nová ruská zbraň děsí. Může oslepit celý svět

19.01.2019 11:13 Americká rozvědka minulý měsíc zaznamenala úspěšný test nové ruské protidružicové obrany, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama