Tunel poslední záchrany. Kam se v případě ohrožení skryje britská královská rodina?

Není tajemstvím, že atomový výbuch dokáže zničit vše v širokém okolí. S tímto problémem se potká i Británie, která ví, že i zbraň menší tonáže by dokázal srovnat ostrov se zemí. Pátrá proto po místech, na nichž by se dala vytvořit bezpečná zóna, z níž by v případě války bylo možné řídit království. A jedno takové možná nalezla.

Přidejte svůj názor

Drakelowský tunel

Podle serveru BBC se britská vláda rozhodla zjistit, jak je na tom s ochranou při případném jaderném útoku. Výsledná zpráva, kterou dostali politici na stůl, ale optimismem neoplývá.

Uvádí se v ní totiž, že i výbuch menšího rozsahu by dokázal vyřadit Británii z provozu. Nejen, že by zabil miliony lidí, ale narušil by infrastrukturu, ekonomiku i celý systém vládnutí. A právě to děsí vládní představitele nejvíce.

Řešením může být zhruba 30 kilometrů dlouhý tunel ležící poblíž Birminghamu. Takzvaný Drakelowský tunel byl postaven v roce 1941 a hojně využíván za druhé světové války. Ukrývala se v něm například letecká továrna díky důmyslnému systému odvětrávání v něm mohli lidé trávit svůj život, aniž by byli nuceni vystavovat se riziku na povrchu.

Reportéři BBC měli možnost nahlédnout do komplexu, který se zřejmě dočká modernizace. Jeho předností je nejen poloha, nachází se totiž daleko od velkých obydlených měst, ale i vybavení. Každý centimetr místa je maximálně využit.

Komplex obsahuje například dostatečné množství toalet, aby vykonávání potřeb zbytečně nenutilo pracovníky procházet spletitými chodbami tunelu. Samozřejmostí je jídelna, kuchyně, odpočinkové místnosti i technologické centrum, které ale spíše připomíná muzeum. Tamní technika je totiž zastaralá.

Jako každé takové místo je i tento tunel opředen mýty. Údajně v něm zahynulo několik lidí nebo se jednoduše ztratili a už se nikdy nedostali ven. Konspirační teoretici také věří, že se v něm nachází duchové a přízraky. Údajně byl dokonce zachycen hlas muže, který v tunelu zahynul za války.

Duchové jsou ale to poslední, čeho by se britská vláda obávala. Pokud dojde k modernizaci tunelu, vyvstane zřejmě nový problém, a sice obsazenost. Přesná kapacita tunelu není uváděna, nepředpokládá se ale, že by se do něj vešlo mnoho lidí.

Zřejmě tak bude sloužit pouze pro královskou rodinu, armádní činitele a možná i další vyvolené osoby s vysokými funkcemi, které bude potřeba ukrýt před nebezpečím a kteří budou zodpovědně řídit chod země po apokalypse.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung Galaxy S10: Co nabízí trojice nově představených novinek?

22.02.2019 17:30 Před pár dny představil Samsung dlouho očekávaný model Galaxy S10, který je oslavou deseti let této…

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 16:44 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

NASA si předplatí místa v Sojuzech do roku 2020, budou sloužit jako záloha

22.02.2019 10:16 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si chce do roku 2020 zajistit místa pro své…

Sonda Hajabusa 2 odebrala vzorky z asteroidu, musela ho "ostřelovat"

22.02.2019 09:17 Aktualizováno Japonská kosmická sonda Hajabusa 2 dnes úspěšně přistála na asteroidu Ryugu vzdáleném asi 340…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama