Rusové se pokusí na jaře oživit angolskou družici, jinak musí vyrobit novou

Moskva - První angolskou družici Angosat-1 vynesla do vesmíru z kosmodromu Bajkonur ukrajinská raketa Zenit-2SB 26. prosince. Pak ale nastaly potíže. Pokud se potvrdí ztráta zařízení, jeho ruský výrobce bude povinen vyrobit Angole novou družici.

Přidejte svůj názor

Země

Upozornil na to ruský list Kommersant s odvoláním na příslušné ustanovení rusko-angolské smlouvy. Naštěstí pro výrobce, raketovou korporaci RKK Eněrgija, by výrobu nové družice měla uhradit pojistka ve výši 121 milionů dolarů (asi 2,45 miliardy Kč).

Poté, co družice 26. prosince dosáhla plánované dráhy, nastaly potíže se spojením. O pár dnů později sice Rusové oznámili, že spojení se podařilo obnovit a veškeré palubní systémy fungují správně, ale podle Kommersantu přetrvaly potíže s nedostatkem elektřiny.

Proto padlo rozhodnutí družici převést do "bezpečného režimu" po dobu, než s ní - kvůli nynější dráze - bude možné opět navázat spojení, a to bude nejdříve v polovině dubna. "Až pak se specialisté pokusí obnovit testování. Do té doby bude aparát putovat vesmírem bez spojení se Zemí," napsal deník s tím, že experti dávají snahám zachránit družici jen malé šance.

Neúspěch by podle listu neměl překazit pokračování spolupráce, protože Luanda nejspíše bude souhlasit s tím, aby ztracený satelit nahradila nová družice, pojmenovaná Angosat-2: smlouva s tím počítá, infrastruktura v Luandě je připravená a objednat si družici jinde by vyšlo dráž. Družice má zajistit televizní vysílání, jakož i zlepšit spojení přes satelit a přístup k internetu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Izrael hodlá dobýt Měsíc. V pátek odstartuje sonda, která vstoupí do…

19.02.2019 10:20 Aktualizováno Izrael doufá, že se stane čtvrtou zemí na světě, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama