Vrcholí přípravy na start rakety Falcon Heavy, Musk pošle do kosmu i Starmana

Miami - Na Floridě vrcholí přípravy na premiérový úterní start nejsilnějšího raketového nosiče současnosti, kterým je Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

komerční vesmírné lety

Musk dnes na instagramu zveřejnil nové snímky nákladu, kterým bude jeho elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Starman je očividným odkazem na stejnojmennou píseň Davida Bowieho. Musk již dříve oznámil, že během letu bude v tesle hrát Bowieho skladba Space Oddity. To uživatele twitteru přimělo ke spekulacím, zda nebude vůz vybaven solárním panelem, aby bylo možné zajistit dostatek energie k přehrávání Space Oddity v nekonečné smyčce.

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, což podle Muska není jisté, bude tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce.

Falcon Heavy vychází z upraveného nosiče Falcon 9, na rozdíl od něj má ale v prvním stupni trojnásobek motorů, konkrétně jich je 27. Nepřehlédnutelné jsou také dva pomocné vzletové raketové stupně, takzvané boostery, které vznikly rovněž úpravou Falconu 9.

zdroj: YouTube

Podle zveřejněných parametrů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64tunový náklad. Pro srovnání, legendární americký Saturn V, který se stal nejsilnějším nosičem historie, dokázal na nízkou orbitu dopravit 140 tun nákladu a Falcon 9 v nejsilnější verzi je schopen vynést necelých 23 tun.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Přistání prvního stupně, který může být využit k dalším startům, se pro SpaceX stalo již prakticky rutinní záležitostí, nyní ale letové středisko bude koordinovat současné dosednutí hned tří takových stupňů. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí pak na plošině v Atlantickém oceánu.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Musk představil tunel pro superrychlou jízdu

19.12.2018 08:55 Americký miliardář Elon Musk v noci na dnešek SEČ novinářům a pozvaným hostům představil svůj…

Past na zloděje? Inženýr NASA vymyslel třpytkovou bombu +VIDEO

19.12.2018 08:29 Bývalý inženýr amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Mark Rober, který svého času…

Technická revoluce? Místo benzinu budeme tankovat tekutinu, kterou Češi…

17.12.2018 16:36 Zásoby ropy nejsou neomezené a dříve či později dojde. Tomu se snaží vyhnout především automobiloví…

Musk čelí konkurenci: Raketa Electron vynesla do vesmíru 13 družic +VIDEO

16.12.2018 09:53 Z kosmodromu Onenui Station na Novém Zélandu dnes odstartovala dvoustupňová orbitální raketa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama