Kde je Muskova Tesla? Od Země se neustále vzdaluje. Podle vědců z ní zbude kostra

Praha - Tesla Roadster, kterou vyslal Elon Musk do vesmíru za pomoci rakety Heavy Falcon, vzbuzuje u fanoušků vědy a techniky velký zájem. Nadšenci se dokonce mohou podívat, jak daleko se auto od Země nachází a jakou rychlostí se od ní vzdaluje.

Přidejte svůj názor

Falcon Heavy

Před necelými dvěma týdny překonala raketa Heavy Falcon společnosti Space X hranici vesmíru, došlo k odhození aerodynamického krytu a do kosmu se dostal elektromobil Tesla Roadster amerického miliardáře Elona Muska. Automobil se však nezastavil a dál pluje vesmírem. Na webových stránkách www.whereisroadster.com můžou dokonce nadšenci sledovat, jak daleko od Země se Muskovo vozidlo nachází. 

Podle serveru je od Země daleko více jak tři milióny a sedm set tisíc kilometrů a pohybuje se průměrně tři kilometry za sekundu, což představuje  téměř jedenáct tisíc kilometrů za hodinu. Auto by s největší pravděpodobností mělo doletět až do pásů asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Vozidlo je však lehké, proto můžou jeho dráhu ovlivnit jakákoli kosmická tělesa.

Co se týká srážky se zemí, pak je podle studie, na které se podílel i český astronom David Vokrouhlický z Univerzity Karlovy, šestiprocentní pravděpodobnost, že by se mohlo vozidlo s naší planetou během jednoho milionu let srazit. Podle chemika Williama Carrolla z americké univerzity v Indianě, je nepravděpodobné, že elektromobil cestu vesmírem přežije. Například lak, pneumatiky a plastové a kožené části nevydrží ve vesmíru více jak rok. Podle Carrolla zbude z auta jen kovová kostra.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Izrael hodlá dobýt Měsíc. V pátek odstartuje sonda, která vstoupí do…

19.02.2019 10:20 Aktualizováno Izrael doufá, že se stane čtvrtou zemí na světě, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama