Co se stane, když v letadle za letu otevřete dveře?

Pokud občas létáte, tak víte, že každý let začíná instrukcemi o bezpečnosti v letadle. Steward či stewardka popíší funkci záchranných vest a upozorní na umístění nouzových východů. Součástí je i instrukce jak používat kyslíkové masky. A právě ty by přišly vhod v případě dekomprese letounu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Víte, proč jsou sedadla v letadle modrá?

„Přitáhněte masku k sobě, tím aktivujete přívod kyslíku.“ Tuto větu slyšel snad každý, kdo někdy cestoval letadlem. Zní to hezky a snadno. Ledaže se to snažíte dělat 9 tisíc kilometrů nad zemí a v průběhu rapidní dekomprese.

Rapidní dekomprese je neplánovaný pád hodnoty tlaku vzduchu v uzavřeném prostředí a může se stát právě v případě, že by někdo otevřel dveře letadla za letu nebo by bylo rozbito okno. Většina takových dekompresí je však spíše následkem selháním konstrukce či špatně provedené opravy.

Pokud by však skutečně byly dveře od letadla uprostřed letu otevřeny, „kdokoliv stojící poblíž by byl vystřelen do oblohy a samotné letadlo by se možná dokonce začalo rozpadat,“ objasnil pilot Patrick Smith pro server The Telegraph.

V případě, že k rapidní dekompresi dojde, dospělým osobám zbývá zhruba 15-20 velmi užitečných sekund při vědomí. V tomto čase by měl každý cestující nejdříve nasadit masku sobě a poté případně pomoci dítěti, nebo komukoliv, kdo s tím má problém.

Diskutér s přezdívkou Superpilot na fóru pro piloty (PPRunE aviation forum) popsal, jaký je to pro pilota pocit, když rapidní dekompresí projde: „Během sekundy vám zapadne jazyk, začnou vás bolet uši a zuby jsou tisíckrát citlivější, než obvykle.“

Otevření dveří je nepravděpodobné

K narušení integrity letadla skutečně může dojít, ale že by to bylo zrovna otevřením dveří je prý velmi nepravděpodobné. „Je fyzicky nemožné je otevřít,“ řekl pro portál Travel + Leisure Jason Rabinowitz, který vede blog o letectví. „V cestovní letecké hladině je rozdíl tlaků tak velký, že dveře prostě neotevřete,“ vysvětlil Rabinowitz.

Pro zajímavost ale řekněme, že si někdo přes kontrolu na letišti pronesl hydraulický zvedák a měl dost času a prostoru na to, aby dveře vypáčil. Podle Rabinowitze by to způsobilo "explozivní dekompresi". Takové případy jsou výjimečné, ale historie jich několik zaznamenala. Jeden takový se odehrál v roce 1988, když se u letadla utrhla střecha a letuška byla doslova vysáta do vzduchu. Pilot však tehdy během 13 minut dokázal přistát a zabránit dalším ztrátám na životech. 

To, že pravděpodobně nedokážete dveře otevřít, však neznamená, že za pokus o to se vám nic nestane. Například podle zákonů v USA je takový pokus možné potrestat vysokou pokutou a dokonce i odnětím svobody.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

15.01.2019 12:46 Aktualizováno Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo…

Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

14.01.2019 13:01 Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu…

Apple na letošek plánuje tři nové iPhony, nastoupí displeje OLED

11.01.2019 13:13 Americká společnost Apple se chystá na podzim představit tři nové chytré telefony iPhone včetně…

Francii a Andorru má propojit metro, bude ve výšce 2000 metrů nad mořem

10.01.2019 07:35 Francii a vysokohorský stát v Pyrenejích Andorru možná brzy spojí metro. S gigantickým projektem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama