Co vám o mikrovlnkách neřekli? Po tomhle si dvakrát rozmyslíte, jestli si v nich ohřejete jídlo

Škodí mikrovlnné trouby zdraví? Jejich zastánci i odpůrci se stále nedokáží shodnout, vědci ale negativní působení mikrovln na naše tělo stále nevylučují. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že jejich působení na lidské tělo je fatální.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Ilustrační foto

Proti mikrovlnkám se vyslovila například specialistka na jídlo a výživu Simone Gabbayová, autorka světoznámé knihy Jídlo jako lék. V ní odkazuje v kapitole o mikrovlnných troubách na studii švýcarských výzkumníků. Podle jejich poznatků došlo v těle lidí, kteří snědli jídlo připravené v mikrovlnce, k patologickým změnám.

"Tito lidé měli vyšší počet leukocytů, což je známka, že tělo se cítí ohroženo. V té samé době došlo k poklesu lymfocytů, jejichž míra byla dokonce větší než v případě otravy jídlem," uvádí Gabbayová.

Navíc se podle ní lidem, kteří se pokusu účastnili, zvýšila úroveň cholesterolu a hladina železa v krvi klesla. Podle autorky knihy "mikrovlnné záření mění molekulární strukturu potravin".

Obhájci mikrovlnných trub sice připouštějí, že záření má vliv na aminokyseliny v pokrmech, ale člověku to nijak neškodí. Mikrovlnné záření není zhoubné a jakékoli připodobňování třeba k rentgenovým paprskům je podle vědců nesmysl.

Nelze však popřít, že potraviny mění při tepelném zpracování své vlastnosti. Týká se to nejen mikrovlnné trouby, ale jakéhokoliv způsobu přípravy. Jeden z názorů odborníků říká, že mikrovlnka, kvůli krátkému času ohřívání, dokonce dokáže zachovat větší množství vitamínu C a kyseliny listové.

"Vždy, když vaříte, ztratí jídlo trochu své nutriční hodnoty," říká bromatologička Catherine Adamsová-Huttová pro portál WebMD. "Nejlepší metodou pro zachování nutričních látek je vařit potraviny co nejrychleji a s co nejmenším obsahem vody," dodává.

Její slova potvrzuje například případ špenátu, který ve vroucí vodě ztratí 70% kyseliny listové, zatímco při rychlé přípravě v mikrovlnce ji téměř neztrácí.

Při ohřívání pomocí mikrovln bombardují trouby jídlo vysíláním fotonů. Ty jsou tak malé, že na molekuly potravin nemají žádný vliv. Mohou jídlo pouze zahřát. Odpůrci mikrovlnek, kteří se často rekrutují z příznivců alternativních stylů života, podle vědců mohou smažením a pečením potraviny měnit podstatně více. Navíc tak s jídlem zkonzumují i karcinogenní připáleniny.

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbraně, které dala světu první světová: Tanky, ponorky, i druhou…

10.11.2018 08:52 První světová válka byla krvavým konfliktem, který se navždy zapsal do historie celého světa.…

Zádrhel s počítačem v ruské sekci ISS je vyřešen, stačila naprostá…

08.11.2018 13:17 Problém s jedním ze tří počítačů v ruské sekci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je vyřešen. K…

Přežila, jásá NASA. Parkerova sonda zvládla první blízký průlet kolem…

08.11.2018 09:00 Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe úspěšně zvládla první z 24 blízkých…

Vojáci umírali úplně zbytečně? Pět největších chyb 1. světové války

07.11.2018 18:56 Je to právě 100 let co skončil jeden z nejkrvavějších konfliktů moderních lidských dějin. Velká…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama