Jak se zachránit v padajícím výtahu? Vyskočit před dopadem nepomáhá, máte jedinou možnost

Každého z nás už ve výtahu nejednou napadlo, jak by se zachoval, kdyby se kabina utrhla a začala nekontrolovatelně padat dolů. Většina lidí se uklidní nápadem, že by těsně před nárazem jednoduše vyskočili, a dále o celé věci nepřemýšlí. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Může výtah spadnout? Šance je mizivá, přesto se není čeho bát

Výtahy jsou na první pohled poměrně běžné stroje, které najdete v každé větší budově. Jednou mají dveře s automatickým zavíráním, jinde je musíte otevřít a zavřít ručně, jsou výtahy osobní i nákladní, malé, velké, s omezenou nosností i prosklené. Všechny mají ale jedno společné - spolehlivě vás vyvezou nahoru a dolů. Většinou.

Stejně jako v případě jiné techniky i výtah se může porouchat. Nejčastěji se tak děje při výpadku elektrického proudu, kdy výtah při správné funkčnosti sjede do nejbližšího nižšího nebo nejnižšího patra, kde zastaví a nechá vás vystoupit. V horším případě vás uvězní a vy budete nuceni čekat, na záchranu. To by se už ale dnes vzhledem k podpůrným generátorům elektrické energie dít nemělo, přesto to vyloučit nelze. V tu chvíli vám bude jedinou útěchou dispečink, se kterým se můžete spojit pomocí tlačítka alarmu. 

I tak ale nejde o situaci, která by vás ohrozila na životě. Ta by však mohla nastat, pokud by se s vámi kabina utrhla a začala nekontrolovatelně padat dolů. Co v takovém případě dělat? Rada je jednoduchá, vůbec nic. Výtah má totiž několik zabezpečovacích mechanismů, který mu nedovolí dopadnout na zem.

Výtah vás spadnout nenechá

Prvním z nich je samotný fakt, že lana upevňující výtah se utrhnout nemohou. Každý výtah je ke konstrukci zajišťující její pohyb připoután masivními ocelovými lany a pokud by se jedno z nich utrhlo, většinou to ani nepoznáte. Zbylá lana totiž kabinu spolehlivě udrží. Vzhledem k pravidelným kontrolám se ale nepředpokládá, že by k něčemu takovému došlo.

Pokud by se to přesto stalo a všechna lana výtahu se utrhla, nastupuje na scénu další zabezpečovací systém, automatické brzdění. To funguje na podobném principu jako brzdy v autě, kdy mechanismus výtahu sevře ocelové koleje, po kterých jezdí, a kabinu zastaví. V praxi tak sice padat budete, ale pouze několik centimetrů. I tento systém je poměrně spolehlivý a proto není třeba se bát.

Stále je to ale pouze technika, která se může porouchat. Proto mají některé výtahy i fyzikální zabezpečení. Při hypotetickém dopadu na dno se pod kabinou vytvoří přetlak, vzduchová bublina, která zpomalí náraz. Navíc jsou některé výtahové šachty vybaveny tlumiči, které mají náraz kabiny zpomalit. Tak jako tak byste měli případný pád přežít.

Vyskočit nepomáhá

Nezapomněli jsme ani na onen legendární výskok, který vám má před dopadem zachránit život. Špatnou zprávou je, že nic takového nefunguje. Abyste mohli předejít nárazu, museli byste těsně před dopadem vyskočit takovou rychlostí, jakou se výtah pohybuje dolů. Když pomineme, že správné načasování je téměř nemožné, je stoprocentně nemožné vyskočit tak rychle.

Průměrnou rychlost pádu výtahu lze spočítat poměrně obtížně, protože každý výtah je jinak těžký, padá z jiné výšky a má jinou velikost. I kdybychom ale brali v potaz, že by výtah padal rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu, stejnou rychlostí byste museli vyskočit vy. Některé výtahy mohou padat i rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, osoba jedoucí v kabině by tedy musela dosáhnout například i této rychlosti výskoku. A to je prakticky nemožné, protože nejlepší basketbalisté dosáhnou při výskoku rychlosti pouze 8 až 10 kilometrů za hodinu.

Šance na záchranu je tedy v tomto případě velmi malá, na druhou stranu se ale není čeho pád. Výtahy nepadají a jejich lana se netrhají.

Témata: výtahy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Roskosmos plánuje komerční lety do vesmíru, zájemci poletí po Gagarinově…

19.02.2019 15:43 Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje pro platící zákazníky pořádat vesmírné lety po trase,…

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Izrael hodlá dobýt Měsíc. V pátek odstartuje sonda, která vstoupí do…

19.02.2019 10:20 Aktualizováno Izrael doufá, že se stane čtvrtou zemí na světě, jejíž automatická sonda úspěšně přistála na Měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama