Co se stane, když během letu otevřete dveře v letadle? Bude to to poslední, co v životě uděláte

Pokud občas létáte, tak víte, že každý let začíná instrukcemi o bezpečnosti v letadle. Steward či stewardka popíší funkci záchranných vest a upozorní na umístění nouzových východů. Součástí je i instrukce jak používat kyslíkové masky. A právě ty by přišly vhod v případě dekomprese letounu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

„Přitáhněte masku k sobě, tím aktivujete přívod kyslíku.“ Tuto větu slyšel snad každý, kdo někdy cestoval letadlem. Zní to hezky a snadno. Ledaže se to snažíte dělat 9 tisíc kilometrů nad zemí a v průběhu rapidní dekomprese.

Rapidní dekomprese je neplánovaný pád hodnoty tlaku vzduchu v uzavřeném prostředí a může se stát právě v případě, že by někdo otevřel dveře letadla za letu nebo by bylo rozbito okno. Většina takových dekompresí je však spíše následkem selháním konstrukce či špatně provedené opravy.

Pokud by však skutečně byly dveře od letadla uprostřed letu otevřeny, „kdokoliv stojící poblíž by byl vystřelen do oblohy a samotné letadlo by se možná dokonce začalo rozpadat,“ objasnil pilot Patrick Smith pro server The Telegraph.

V případě, že k rapidní dekompresi dojde, dospělým osobám zbývá zhruba 15-20 velmi užitečných sekund při vědomí. V tomto čase by měl každý cestující nejdříve nasadit masku sobě a poté případně pomoci dítěti, nebo komukoliv, kdo s tím má problém.

Diskutér s přezdívkou Superpilot na fóru pro piloty (PPRunE aviation forum) popsal, jaký je to pro pilota pocit, když rapidní dekompresí projde: „Během sekundy vám zapadne jazyk, začnou vás bolet uši a zuby jsou tisíckrát citlivější, než obvykle.“

Otevření dveří je nepravděpodobné

K narušení integrity letadla skutečně může dojít, ale že by to bylo zrovna otevřením dveří je prý velmi nepravděpodobné. „Je fyzicky nemožné je otevřít,“ řekl pro portál Travel + Leisure Jason Rabinowitz, který vede blog o letectví. „V cestovní letecké hladině je rozdíl tlaků tak velký, že dveře prostě neotevřete,“ vysvětlil Rabinowitz.

Pro zajímavost ale řekněme, že si někdo přes kontrolu na letišti pronesl hydraulický zvedák a měl dost času a prostoru na to, aby dveře vypáčil. Podle Rabinowitze by to způsobilo "explozivní dekompresi". Takové případy jsou výjimečné, ale historie jich několik zaznamenala. Jeden takový se odehrál v roce 1988, když se u letadla utrhla střecha a letuška byla doslova vysáta do vzduchu. Pilot však tehdy během 13 minut dokázal přistát a zabránit dalším ztrátám na životech. 

To, že pravděpodobně nedokážete dveře otevřít, však neznamená, že za pokus o to se vám nic nestane. Například podle zákonů v USA je takový pokus možné potrestat vysokou pokutou a dokonce i odnětím svobody.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výjimečná událost na ISS: Do otevřeného kosmu se vydal první ženský tým

18.10.2019 16:18 Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pracoval dnes vně orbitálního komplexu pouze…

Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

17.10.2019 10:07 Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou…

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama