Dvojice astronautů provedla opravy vně ISS, český Krteček přihlížel

Oběžná dráha - Američtí astronauti Richard Arnold a Andrew Feustel, který s sebou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vzal opět postavu Krtečka, podnikli pracovní směnu vně orbitálního komplexu. Pro Arnolda je dnešní výstup do volného prostoru v pořadí třetí, pro Feustela sedmý.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Dvojice mimo jiné nainstaluje nové antény, vymění kamerový systém na jednom z nosníků stanice a vymění dvojici kapalinových propojek k chladicímu zařízení ISS.

Šestihodinový výstup měl původně začít krátce po 14:00 SEČ, nakonec ale začal se zhruba 90minutovým zpožděním kvůli kontrole těsnosti skafandrů, která trvala déle, než se předpokládalo.

Antény, které astronauti na vnějšku stanice namontují, v budoucnu připojí k datovému systému komplexu přístroj ECOSTRESS. Ten k ISS ještě letos dopraví nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX. Zmíněný přístroj je určen k dálkovému teplotnímu průzkumu pozemských ekosystémů, aby vědci lépe porozuměli tomu, kolik vody rostliny potřebují.

Feustel s sebou na každou kosmickou misi bere předměty odkazující na Českou republiku, protože jeho manželka Indira má české kořeny. Poprvé měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a také českou vlajku, na druhé cestě ho pak doprovázela figurka Krtečka. Ta nyní, v menším provedení, k ISS přiletěla znovu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejsilnější raketa potřetí odstartovala do vesmíru, nese 24 satelitů

25.06.2019 11:11 Aktualizováno Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes odstartovala raketa soukromé americké společnosti…

Telefonát z Marsu. Na rudou planetu poletí v sondě 11 zvuků, jeden je z…

21.06.2019 08:57 Mezinárodní porota vybrala 11 zvuků, které na palubě sondy ExoMars odletí na Mars. Je mezi nimi i…

Nezastavitelná zbraň Američanů? Neviditelná loď má být smrtící

20.06.2019 13:59 Američtí vojenští výzkumníci připravují novou bitevní loď. Jednou z jejich specifik bude schopnost…

Airbus na aerosalonu představil nový model A321neo

17.06.2019 22:10 Americký výrobce letecké techniky Boeing hned první den aerosalonu u Paříže zaznamenal další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama