Cihla s dlouhou anténou? Ani náhodou. Svět poprvé spatřil severokorejský mobil, a smíchy se popadá za břicho

Ačkoliv je Severní Korea nejizolovanější zemí světa, technické pokroky pronikají i tam. Lidé mohou vlastnit automobily, i když jsou tak drahé, že jich je v celé zemi jen několik stovek tisíc. Mohou se připojit na internet, ačkoliv má jen pár desítek stránek plných propagandy. A také mohou vlastnit mobilní telefon, o kterém se dlouho nevědělo, jak vypadá. Až dosud.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Arirang 151
doporučujeme

Norský cestovatel Christian Budde Christensen si z návštěvy KLDR odvezl opravdu originální suvenýr. Pravý severokorejský smartphone. Samozřejmě, že původním povoláním softwarový inženýr nejel do nejstřeženější země světa pouze kvůli tomu, ostatní zážitky z jeho cesty, které zveřejnil na internetu, se ale v ničem neliší od těch, co už známe.

Stejně jako ostatní cestovatelé a návštěvníci této země, i on tvrdí, že prohlídka města je jedním velkým a představiteli režimu naplánovaným divadlem o prosperitě a šťastných obyvatelích. Ve skutečnosti ale lidé trpí a skoro nic nemají, vyjma každodenního strachu.

Zaměříme se proto raději na suvenýry, které cestovatel vystavil na svém blogu, a zejména ten nejzajímavější, ke kterému se dostal i přesto, že v obchodě jej prakticky koupit nelze. Pravý severokorejský smartphone.

Telefon se jmenuje Arirang 151 a podle cestovatele byl představen v roce 2016. Po designové stránce nic převratného, smartphone připomíná ty nejlevnější mobilní telefony z dílen neznámých čínských výrobců. Velikostně i zpracováním osvědčená klasika.

To zajímavější se ukrývá pod displejem. Arirang 151 má fotoaparát, Bluetooth, a zvládá 3G sítě. K dispozici má 4 GB úložného prostoru a slot pro micro SD kartu. Co byste však hledali jen těžko je WiFi. Má to svůj důvod, v zemi prakticky neexistují WiFi sítě.

Telefon běží pod operačním systémem Android 4.4.2 a mezi předinstalované funkce patří několik aplikací, her a...500 MB propagačních videí. Prostě Severní Korea.

Součástí telefonu jsou i aplikace na šifrování, i když je všem jasné, že nefungují. Mají zřejmě vyvolat v lidech pocit soukromí. Co je však největší bizarnost je práce s daty. Přes Bluetooth se přenášet nedají, a pokud telefon zapojíte do počítače, funguje pouze jednosměrný přenos do telefonu. Cokoliv chcete z mobilu dostat ven se namísto toho smaže.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stávající televizní formát končí. Česko vypne DVB-T vysílání

24.04.2019 20:06 Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T začne na konci letošního listopadu. Jako první…

loading...

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama