Cihla s dlouhou anténou? Ani náhodou. Svět poprvé spatřil severokorejský mobil, a smíchy se popadá za břicho

Ačkoliv je Severní Korea nejizolovanější zemí světa, technické pokroky pronikají i tam. Lidé mohou vlastnit automobily, i když jsou tak drahé, že jich je v celé zemi jen několik stovek tisíc. Mohou se připojit na internet, ačkoliv má jen pár desítek stránek plných propagandy. A také mohou vlastnit mobilní telefon, o kterém se dlouho nevědělo, jak vypadá. Až dosud.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Arirang 151
doporučujeme

Norský cestovatel Christian Budde Christensen si z návštěvy KLDR odvezl opravdu originální suvenýr. Pravý severokorejský smartphone. Samozřejmě, že původním povoláním softwarový inženýr nejel do nejstřeženější země světa pouze kvůli tomu, ostatní zážitky z jeho cesty, které zveřejnil na internetu, se ale v ničem neliší od těch, co už známe.

Stejně jako ostatní cestovatelé a návštěvníci této země, i on tvrdí, že prohlídka města je jedním velkým a představiteli režimu naplánovaným divadlem o prosperitě a šťastných obyvatelích. Ve skutečnosti ale lidé trpí a skoro nic nemají, vyjma každodenního strachu.

Zaměříme se proto raději na suvenýry, které cestovatel vystavil na svém blogu, a zejména ten nejzajímavější, ke kterému se dostal i přesto, že v obchodě jej prakticky koupit nelze. Pravý severokorejský smartphone.

Telefon se jmenuje Arirang 151 a podle cestovatele byl představen v roce 2016. Po designové stránce nic převratného, smartphone připomíná ty nejlevnější mobilní telefony z dílen neznámých čínských výrobců. Velikostně i zpracováním osvědčená klasika.

To zajímavější se ukrývá pod displejem. Arirang 151 má fotoaparát, Bluetooth, a zvládá 3G sítě. K dispozici má 4 GB úložného prostoru a slot pro micro SD kartu. Co byste však hledali jen těžko je WiFi. Má to svůj důvod, v zemi prakticky neexistují WiFi sítě.

Telefon běží pod operačním systémem Android 4.4.2 a mezi předinstalované funkce patří několik aplikací, her a...500 MB propagačních videí. Prostě Severní Korea.

Součástí telefonu jsou i aplikace na šifrování, i když je všem jasné, že nefungují. Mají zřejmě vyvolat v lidech pocit soukromí. Co je však největší bizarnost je práce s daty. Přes Bluetooth se přenášet nedají, a pokud telefon zapojíte do počítače, funguje pouze jednosměrný přenos do telefonu. Cokoliv chcete z mobilu dostat ven se namísto toho smaže.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Mars poputují další jména pozemšťanů, NASA nabízí palubní lístky

22.05.2019 12:41 Lidem, kteří loni propásli šanci poslat své jméno na Mars se sondou InSight, nabízí americká…

Rána pro Huawei a Honor. Z telefonu se mohou stát těžítka

20.05.2019 22:09 Aktualizováno Omezení aplikací typu Google Maps nebo Gmail by bylo pro čínskou firmu Huawei velkou ranou, řekl…

Telefony Huawei končí? Google jim sebral Android, Intel procesory

20.05.2019 09:51 Aktualizováno Americká společnost Google se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému…

Problémové boeingy opraveny? Společnost prozradila další kroky

17.05.2019 14:59 Americká společnost Boeing dnes ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama