Tajemný projekt Aurora odhalen. ISS už nebude jediná, lidstvo postaví vesmírnou megastavbu pro turisty

Chtěli byste zažít východ slunce šestnáctkrát denně? Vznášet se v beztížném stavu? Být jedním z mála lidí, kteří spatří naši planetu z vesmíru? Ve čtvrtek na konferenci Space 2.0 prohlásil šéf firmy Orion Span Frank Bunger, že již do čtyř let by to neměl být pouhý sen.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Projekt Aurora

 Vesmírná stanice Aurora by se na oběžnou dráhu Země měla dostat v roce 2022. Stálou posádku by měli tvořit dva profesionální astronauté. Čtyři místa by měla být vyhrazena pro hosty. Pobyty na oběžné dráze by podle CNN měly trvat 12 dnů.

Vesmírná dovolená i s dopravou by měla vyjít na 9,5 milionů dolarů. Podmínkou také je odpovídající psychická a fyzická kondice. Zájemce musí být schopen projít tříměsíčním předletovým výcvikem. Stanice se pak bude pohybovat na nízké orbitální dráze ve výšce 200 kilometrů nad zemí. Doba obletu planety bude 90 minut.  

Jako podotýká Bunger, bude se jednat o naprosto komplexní a unikátní zážitek. „Naším plánem je otevřít vesmír pro všechny. Po vypuštění naší stanice se rozjede nové podnikání. Do vesmíru se bude poté cestovat rychleji, levněji a dostupněji než kdy předtím.“  Ve vesmírném hotelu budou pro jeho návštěvníky připravena i unikátní zábava.

img-responsive

Projekt Aurora | foto: Orion Span

Podle zástupců Orion Spanu si například hosté budou moci v beztížném stavu vyzkoušet různé vědecké experimenty nebo vypěstovat vlastní stravu. Tu si poté budou moci jako suvenýr vzít domů. K dispozici bude i videospojení s planetou Zemí, aby se návštěvníci kosmického hotelu mohli spojit s méně šťastnými pozemšťany. Samozřejmostí bude vysokorychlostní internet. Po návratu na zem, bude čekat na soukromé kosmonauty aranžované hrdinské přivítání.      

Projekt stanice Aurora ovšem není jediný. Firma Axiom, vedená bývalými manažery mezinárodní vesmírné stanice ISS, slibuje svůj vlastní kosmický hotel vybudovat do roku 2024. Mezitím se Axiom pokouší dohodnout s vedením ISS na možnosti vyslat na ni komerční kosmonauty. Nejdále je zatím se svým projektem firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Brensona.  Její orbitální raketoplán SpaceShipOne, který by měl zájemce vynést do výšky přes 100 kilometrů.

Zde by si cestující měli užít asi 8 minut beztíže. Cena by měla být kolem 200 000 dolarů a letenky jsou k dispozici i České republice. Projekt však nabral díky mnoha technickým potížím a havárii prototypu v roce 2014 značný skluz.   První komerční lety se měli konat již roku 2011. Dnes firma, která již prodává na lety místenky (jedním ze zájemců, který si ji pořídil, byl před nedávnem zesnulý fyzik Stephen Hawking), žádná data spuštění komerčního provozu neuvádí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama