Návrat legendy? Supersonické letadlo X bude sloužit civilnímu letectví

Je to již 15 let, co byl po tragické havárii v Paříži vyřazen z provozu legendární hypersonický dopravní letoun Concorde. Od té doby se se v civilním leteckém provozu zatím žádné nadzvukové letadlo neobjevilo. Avšak, jak informuje CNN, blýská se v této oblasti letectví na lepší časy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letadlo X

Problémem, který nadzvuková letadla trápil od začátku, byla nemožnost jejich použití nad pevninou a obydlenými oblastmi. Když letadlo překročilo rychlost zvuku, sonický třesk způsobil silnou ránu.

Tento efekt sice není nijak nebezpečný, ale pro obyvatelstvo byl značně nepříjemný. To vedlo k zákazu provozu nadzvukových letadel nad pevninou a znamenalo to i konec dalšího vývoje těchto strojů.

To by se však mělo změnit. NASA podepsala s firmou Lockheed Martin kontrakt za 273 milionu dolarů na nový typ nadzvukového letadla. „Low-Boom Flight Demonstrator“, jak je stroj přezdívaný "letadlo X" také nazýván, by měl být 29 metrů dlouhý, rozpětí bude 9 metrů a váha o natankování by měla být 15 tun.

Low-Boom Flight Demonstration (23:31) | zdroj: YouTube

K letovým testům by měl být připraven v roce 2021. Mělo by se jednat o zcela novou konstrukci letadla s použitím nových druhů materiálů a aerodynamických prvků, které by měli redukovat následky překročení hranice zvuku na minimum.

NASA není jediná, kdo se zabývá renesancí nadzvukového dopravního létání. Aerolinky Japan Airlines investovali 10 milionů dolarů do amerického start-upu, který se tímto problémem zabývá. Společnost Spike Airspace pak slibuje spustit testy svého nadzvukového stroje S-512 ještě v tomto roce.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na Měsíci nepřistáli? Basketbalista Curry vyvolal rozruch. Teď se…

14.12.2018 10:17 Aktualizováno Hvězdný americký basketbalista Stephen Curry označil své zpochybnění přistání lidí na Měsíci za…

Robot, nebo člověk? Novináři na ruském veletrhu prokoukli boudu

14.12.2018 08:19 Robot, představený na mládežnickém technologickém fóru v Jaroslavli v centrálním Rusku, uměl mluvit…

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní…

12.12.2018 10:01 Aktualizováno Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama