Návrat legendy? Supersonické letadlo X bude sloužit civilnímu letectví

Je to již 15 let, co byl po tragické havárii v Paříži vyřazen z provozu legendární hypersonický dopravní letoun Concorde. Od té doby se se v civilním leteckém provozu zatím žádné nadzvukové letadlo neobjevilo. Avšak, jak informuje CNN, blýská se v této oblasti letectví na lepší časy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letadlo X
doporučujeme

Problémem, který nadzvuková letadla trápil od začátku, byla nemožnost jejich použití nad pevninou a obydlenými oblastmi. Když letadlo překročilo rychlost zvuku, sonický třesk způsobil silnou ránu.

Tento efekt sice není nijak nebezpečný, ale pro obyvatelstvo byl značně nepříjemný. To vedlo k zákazu provozu nadzvukových letadel nad pevninou a znamenalo to i konec dalšího vývoje těchto strojů.

To by se však mělo změnit. NASA podepsala s firmou Lockheed Martin kontrakt za 273 milionu dolarů na nový typ nadzvukového letadla. „Low-Boom Flight Demonstrator“, jak je stroj přezdívaný "letadlo X" také nazýván, by měl být 29 metrů dlouhý, rozpětí bude 9 metrů a váha o natankování by měla být 15 tun.

Low-Boom Flight Demonstration (23:31) | zdroj: YouTube

K letovým testům by měl být připraven v roce 2021. Mělo by se jednat o zcela novou konstrukci letadla s použitím nových druhů materiálů a aerodynamických prvků, které by měli redukovat následky překročení hranice zvuku na minimum.

NASA není jediná, kdo se zabývá renesancí nadzvukového dopravního létání. Aerolinky Japan Airlines investovali 10 milionů dolarů do amerického start-upu, který se tímto problémem zabývá. Společnost Spike Airspace pak slibuje spustit testy svého nadzvukového stroje S-512 ještě v tomto roce.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Astronautka Kochová se stane rekordmankou

17.04.2019 17:35 Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na…

SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití

16.04.2019 11:08 Soukromá americká kosmická společnost SpaceX kvůli rozbouřenému moři přišla o centrální část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama