Už žádné čekání v zácpách? Digitální poznávací značky umí řadu věcí, jedna z nich ale nepotěší

Dubaj opět potvrzuje svojí pověst leadera na poli dopravních technologií. Od listopadu chce zavést novinku, která nemá dosud na světě obdobu - digitální značky, píše BBC.

Přidejte svůj názor

Špička Gevora hotelu, nejvyššího hotelu světa

Elektronické značky, které budou zavedeny do zkušebního provozu od příštího měsíce, jsou vybaveny inteligentními displeji, senzory, GPS a vysílači, uvádí BBC. Pokud bude mít automobil nehodu, značka automaticky zavolá záchranáře.

Značky mezi sebou budou komunikovat a upozorní řidiče a dopravní dispečink na nehody, dopravní zácpy a měly by i varovat před přílišnou blízkostí vozidla a případnou nebezpečnou situaci. Pokud značky někdo ukradne, změní barvu. Majitel bude mít také možnost si skrze mobilní aplikaci barvu značek a číslo za poplatek měnit sám.

Méně příjemné pak je, že pokud řidič překročí pravidla dopravního provozu nebo bude špatně parkovat, pokuta se mu automaticky strhne z konta.

Dubaj tímto krokem ukázala, že patří, co se týká dopravy, k technologicky nejvyspělejším zemím světa. Vedle tohoto projektu plánuje emirát do roku 2030 zavést vrtulníku podobný dron, který by měl nahradit taxi. V brzké dobé by měla být také zahájena stavba vysokorychlostního dopravního prostředku hyperloop. Ten by Dubaj měl spojit s hlavním městem Spojených arabských emirátů Abu Dhabi. Cesta do 120 kilometrů vzdáleného města by neměla trvat ani 12 minut.   

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Technická revoluce? Místo benzinu budeme tankovat tekutinu, kterou Češi…

17.12.2018 16:36 Zásoby ropy nejsou neomezené a dříve či později dojde. Tomu se snaží vyhnout především automobiloví…

Musk čelí konkurenci: Raketa Electron vynesla do vesmíru 13 družic +VIDEO

16.12.2018 09:53 Z kosmodromu Onenui Station na Novém Zélandu dnes odstartovala dvoustupňová orbitální raketa…

Lidé na Měsíci nepřistáli? Basketbalista Curry vyvolal rozruch. Teď se…

14.12.2018 10:17 Aktualizováno Hvězdný americký basketbalista Stephen Curry označil své zpochybnění přistání lidí na Měsíci za…

Robot, nebo člověk? Novináři na ruském veletrhu prokoukli boudu

14.12.2018 08:19 Robot, představený na mládežnickém technologickém fóru v Jaroslavli v centrálním Rusku, uměl mluvit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama