Nimrud, Teneré nebo Bámiján? Tyhle stavby byly stejně slavné jako pyramidy, nikdy je ale neuvidíte

Není to jen Velká čínská zeď nebo pyramidy. Na světě existuje velké množství památek, které svou monumentálností a věkem mohou prvním dvěma zmíněným směle konkurovat. Tedy, mohly by, pokud by ještě stály. Dnes už je nikde nenajdeme, protože neexistují.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Egypt, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jako příklad památky, kterou lidé zničili, může sloužit starobylé město Nimrud. To bylo hlavním městem Novoasyrské říše za vlády Aššurnasirpala II. V letech 883 až 859 před naším letopočtem. Jeho říše se rozpínala od Perského zálivu až ke Středozemnímu moři, palác ve městě měl zdobený slonovinou a mnoha kamennými reliéfy.

V roce 2015 skupina džihádistů z IS zničila město kombinací výbušnin a buldozérů. Archeologové předtím dokázali vykopat pouze malou část. To co zbylo, se dá najít v muzeu v Londýně a New Yorku. Mnoho artefaktů už ale nikdy neuvidíme, protože byly zničeny společně s městem.

I Chrámy v Palmýře zničili džihádisté z IS. Město vyplenili a zničili řadu archeologických nalezišť, včetně starověkých chrámů věnovaných bohům Baalshamin a Bel, které patřily do světového dědictví UNESCO.

Chrámy byly zhruba 2 tisíce let staré, jejich předností byly masivní a jemně zdobené sloupy. V době výstavby byla Palmýra pod vládou Říma a jednalo se o obchodní centrum, čímž město zbohatlo.

Velmi ojedinělou atrakcí byl Strom v Teneré v saharské poušti. V okolí 400 kilometrů od ní, nebyl žádný jiný strom. Jednalo se tak o nejvíce izolovaný strom vůbec. Lidé používali strom jako orientační bod a Tuaregové ho dokonce uctívali jako svatý, věk akácie se odhaduje na více než 300 let.

A i když se jednalo o jeden jediný strom v obrovské oblasti, v roce 1973 do něj vrazil opilý řidič, který vyjel ze silnice. Dnes je na místě stromu kovová plastika od neznámého umělce.

Podobný osud potkal Buddhy z Bámijánu. Jednalo se o dvě obří sochy, jedna byla 55 metrů vysoká, druhá pak 38 metrů. Ležely v údolí Bámiján v Afghánistánu. Byly více než 1500 let staré, kdy se staly součástí velkého komplexu buddhistických klášterů, kaplí a svatyní. Patřily do světového dědictví UNESCO.

V březnu 2001 Buddhy zničil Taliban, který měl v té době pod kontrolou většinu Afghánistánu. Jakmile byl vytlačen Taliban, archeologové byli schopni vykopat zbytky a vložit do nich kovové výztuže, aby nespadly úplně.

I jedna z největších mayských pyramid Nohmul byla srovnána buldozerem na prach. Jednalo se o obřadní místo Mayů z oblasti dnešní Belize, pyramidu používaly už více než před 2000 tisíci lety. I přes to, že zákony chrání ničení historických památek, stála pyramida na soukromém pozemku a zničena.

Důvod? Stavaři potřebovali drť do základů silničního projektu, který se stavěl nedaleko. „Je to neuvěřitelné, co způsobí nevědomost a neskutečná lenost, oni věděli, že se jedná o starověkou stavbu," říkal Jaime Awe, vedoucí archeologického ústavu v Belize.

Zřejmě nejznámější ze zničených památek je Jantarová komnata, místnost, která byla bohatě zdobena jantarem. Nacházela se v Kateřinském paláci v Carském Selu. Postavena byla v 18. století. V místnosti byly mozaiky, drahé kameny, zrcadla, pozlacené řezby atd.

Při německé invazi do Ruska v roce 1941 byla místnost rozebrána a transportována na Západ. A ačkoliv archeologové a historici navrhli mnoho teorií, originál se už nikdy nenašel. Rekreace se dá nyní najít znovu v Kateřinském paláci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přišla o vesmírnou stanici. Nebeský palác řízeně zanikl v atmosféře

19.07.2019 17:12 Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) dnes po tříleté vesmírné misi kontrolovaně…

NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na…

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti…

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

18.07.2019 15:54 Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje prozkoumat to, jak by uživatel vypadal v minulosti či v…

Navigační systém Galileo se zmátořil. Výpadek trval týden, hledá se hlavní…

18.07.2019 13:24 Poskytování satelitních navigačních služeb evropským systémem Galileo bylo obnoveno. Služby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama