Záhadná čísla. Co znamenají symboly na letenkách? Možná víc, než byste čekali

Sydney - Většina z nás již někdy někam letěla nebo alespoň držela v ruce letenku. Kromě věcí jako je jméno a název města, kam letíme, se na letence objevuje i řada čísel a písmen, jež se na první pohled jeví jako záhadné kódy. Jaký je jejich smysl? O tom pojednává australský web news.com.au.

Přidejte svůj názor

Letiště Václava Havla Praha

Mnoho informací se dá vyčíst třeba i ze samotného čísla letu. To se zobrazuje i na světelné tabuli v letištní hale. První dvě písmena symbolizují zkratku názvu letecké společnosti, s níž letíte. Například QF pro leteckou společnost Qantas. Ne všechny zkratky lze ale jednoduše odvodit z názvu společnosti. ČSA má například zkratku OK, finská Finnair zase používá AY.

Další v pořadí jsou čísla. Obecně platí, že čím nižší číslo let má, tím prioritnější pro danou společnost je. Takže například přímá linka Sydney – Londýn společnosti Quantas bude mít na světelné tabuli označení QF1. Na pařížských letištích zase často uvidíme, že čísla 001 patří letům na lince Paříž – New York.

Roli také hraje, zda je váš let označený sudým nebo lichým číslem. Existují výjimky, ale lety směřující na východ nebo na sever mají většinou sudá čísla a ty, které směřují na západ nebo na jih, jsou označený lichými čísly. Z čísla můžete také vyčíst, zda poletíte přímo s danou leteckou společností nebo s jejím smluvním partnerem. Obecně platí že čtyřmístná čísla, jež začínají číslicí 3 (nebo vyšší) označují lety s partnerskými společnostmi.

Například australský vnitrostátní let s označením BA7420 sice dle zkratky provozuje společnost British Arways, ale z vysokého čísla plyne, že takový let ve skutečnosti realizuje smluvní partner. V tomto případě Qantas.


Jak vlastně taková čísla letů vznikají? Společnosti mají při jejich volbě relativní svobodu. A někdy se tak dočkáme docela kreativních označení. Například let americké společnosti American Airlines mezi Filadelfií a Bostonem má označení AA1776. Odkazuje se tak k roku 1776, kdy byla ve Filadelfii podepsána Deklarace o nezávislosti USA.

Roli hraje i pověrčivost. Řada společností zakomponuje do názvů svých letů mířících do Asie číslo 8. To proto že osmička je v mnoha asijských kulturách považována za šťastné číslo. Jsou ale i čísla kterým se aerolinky vyhýbají. Většinou jsou to varianty obsahující číslo 13, také se asi nesetkáte s letem číslo 666. Vynechává se i označení 911, jelikož v USA je to telefonní číslo pro tísňové linky. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na Měsíci nepřistáli? Basketbalista Curry vyvolal rozruch. Teď se…

14.12.2018 10:17 Aktualizováno Hvězdný americký basketbalista Stephen Curry označil své zpochybnění přistání lidí na Měsíci za…

Robot, nebo člověk? Novináři na ruském veletrhu prokoukli boudu

14.12.2018 08:19 Robot, představený na mládežnickém technologickém fóru v Jaroslavli v centrálním Rusku, uměl mluvit…

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní…

12.12.2018 10:01 Aktualizováno Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama