Nejkontroverznější vynález 21. století: Jak funguje stroj na sebevraždu?

Celkem pravidelně slovo eutanázie rozvíří debaty ve veřejném prostoru. Její zastánci tvrdí, že jde o právo člověka na důstojný odchod, její odpůrci zase proklamují, že jde o podporování či legalizaci sebevraždy nebo ji odmítají tvrzením, že nemá právo ukončit něco co jsme nestvořili – ať už se přitom ohánějí náboženstvím nebo přirozeným řádem věcí. Jednou z nejzávažnějších námitek ale je otázka, kdo by měl eutanázie provádět. Je těžké to chtít po lékařích, kteří se zavázali lidský život zachraňovat. Na druhou stranu je sporné i někoho za každou cenu držet při životě, a to i proti jeho vůli. Ovšem nyní se nabízí alternativa - stroj na eutanázii.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sarco capsule
doporučujeme

Dr. Philip Nitschke (někdy přezdívaný Doktor Smrt) byl vůbec prvním lékařem, který provedl eutanázii po jejím povolení v Australském státě Viktoria, takže o tomto dilematu ví nepochybně své. I proto se dlouhodobě zabývá problematikou eutanázie a je členem hnutí za její legalizaci - Exit International. Hlavní myšlenkou Exit International je prosazení eutanázie jako občanského práva. Podle vyjádření organizace by eutanázie měla být dostupná a legální pro každého svéprávného jedince, který má dostatek životních zkušeností –  dr. Nitschke uvažuje o minimální hranici 50 let.

Co je ale pro iniciativu klíčové je to, že eutanázie by neměla být dostupná pouze smrtelně nemocným bez naděje na vyléčení. I když to může znít překvapivě, většina členů Exit International totiž není vážně nemocná, eutanázie je tak pro ně spíše pojistkou do budoucna, pro případné vážné zdravotní problémy. K důstojnému a poklidnému životu totiž podle nich patří i možnost mít z něj v případě problémů důstojně odejít.

Zatím posledním přírůstkem Dr. Nitschkeho do debaty o eutanázii je sestavení plánů na křeslo na eutanázii, hravě přezdívaného Sacro (zkratka pro sarcophagus). Hlavním myšlenkou je udělat umírání co nejjednodušší. Hlavním motem Sacra je: Co kdyby byla smrt jednoduchá, rychlá a bezbolestná jako zmáčknutí tlačítka. Sacro je vlastně kapsle, které bude posazena na generátor používající tekutý dusík, který poté co se vypustí, začne postupně snižovat množství kyslíku v kapsli, kde dojde k hypoxii.

Lidský mozek totiž potřebuje určité množství kyslíku k tomu, aby dokázal fungovat. Když dojde k nedostatku kyslíku, začne se lidské tělo postupně „vypínat“ – nejprve dojde k mírné panice, zvedne se srdeční frekvence a zrychlí se dech. Dr. Nitschke ale slibuje podstatně snadnější odchod z tohoto světa, během minuty v Sacru člověk ztratí vědomí a člověk zemře v bezvědomí při kterém nic neucítí. Celý proces je velmi jednoduchý, stačí si vlézt do kapsule, pohodlně se uložit a zmáčknout tlačítko.

Vedlejším produktem propagace Sacra má být rozproudění pozitivní debaty o smrti a umírání, která byla dlouhou dobu společenským tabu. Autoři Sacra v tiskovém prohlášení uvádí že „Sacro má přivést lidi k pohledu na smrt z pozitivní stránky, se zohledněním i dalších aspektů kromě obav, strachu či šoku… Koneckonců všichni jednou zemřeme. Čím dál tím větší počet z nás chce, ale také mít vliv na to, jakým způsobem k tomu dojde.“

NItschke chce svůj stroj poprvé převést na veletrhu pohřebnictví v Nizozemsku, které je proslulé svými liberálními zákony a ve kterém je eutanázie za určitých okolností povolena. Na veletrhu bude možnost si  Sacro i vyzkoušet, byť ne doopravdy, ale pouze ve virtuální realitě. Pokud Doktora Smrt podezíráte z touhy vydělat na sebevraždách druhých lidí, jste vedle. Plány na Sacro mají být k dispozici ke stažení zdarma na internetu.

Ovšem pouze poté co uspějete ve vyplnění testu ověřující vaši mentální způsobilost a několika kolech ověření. Člověk tak bude muset zaplatit pouze za 3d tisk Sacra. I když eutanázie stále zůstane nepochybně dost kontroverzním tématem, minimálně jeden z hlavních problémů, které ji doprovází by díky Sacru mohl být vyřešen.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tanky na elektřinu? Ve světě se mluví o revoluci ve zbrojení

21.09.2019 12:35 Bojové tanky by v budoucnosti mohly být poháněny elektřinou. Přechod na takový systém by mohl nejen…

Huawei představila telefony Mate 30. Bez Googlu neuspějí, odhadují experti

19.09.2019 23:58 Čínská technologická společnost Huawei dnes v Mnichově představila novou řadu chytrých telefonů…

Připojení Sojuzu s androidem k ISS selhal kvůli kabelznemožnil rozpojený…

19.09.2019 22:37 Nezapojený kabel byl příčinou srpnového nezdaru prvního pokusu o připojení lodi Sojuz MS-14 s…

Tajné americké satelity KH-11 odhaleny. Trump omylem prozradil, co…

14.09.2019 12:43 Prezident Spojených států Donald Trump před nedávnem na twitteru zveřejnil tajné satelitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama