Závody ve zbrojení? USA uzavřely kontrakt na novou hypersonickou střelu

Zdá se, že nové závody ve zbrojení mezi USA, Čínou a Ruskem se roztáčejí. Spojené státy v těchto dnech podepsaly smlouvu se společností Lockheed Martin na vývoj hypersonické střely. Zakázka má hodnotu 1 miliardy dolarů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

U.S. ARMY
doporučujeme

Tímto kontraktem se Washington snaží dohnat Moskvu a Peking, které mají ve vývoji těchto zbraní, značný náskok. Zakázka pro Lockheed obsahuje „návrh, vývoj, otestování a připravení zavedení do výzbroje hypersonické konvenční zbraně odpalované z letadla“, cituje smlouvu The Telegraph. Na to vše získal Lockheed od vlády 929 milionů dolarů.

Spojené státy se tak snaží dohnat náskok, který Ruska a Čína získaly. Kreml minulý měsíc zveřejnil video z odpálení své rakety Kinžál. Ta je schopna desetkrát překročit rychlost zvuku, a je pro současnou protiraketovou obranu nezastavitelná. Kinžal může po celou dobu letu manévrovat, což dnešní rakety nemohou. Má být vyzbrojen konvenční nebo nukleární hlavicí. Dolet je pak 500 kilometr. Podle zpráv amerických tajných služeb pak Čína testuje podobné zařízení.

Velké hypersonické mezikontinentální střely mají dosahovat rychlostí 6 až 20 Machů. Dosáhnou hranice kosmického prostoru a zaměří území protivníka. Kvůli rychlosti a možnosti s nimi po celou dobu letu manévrovat budou pro protiraketovou obranu protivníka nezachytitelné. Rakety budou moci nést jak hlavice konvenční tak nukleární.

Vzhledem ke kinetické síle, která při dopadu ve vysoké rychlosti vznikne, by se měla účinnost konvenčních hlavic při použití na hypersonických střelách zněkolikanásobit. To má změnit rovnováhu mezi jadernými mocnostmi. Rychlí úder proti protivníkovi, by totiž mohl zabránit v použití jeho vlastních atomových zbraní. Proto se v současné době všechny mocnosti pokouší co nejdříve dostat do výzbroje, uzavírá The Telegraph.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Televize O2 TV hlásí další výpadky. Čechům nefunguje

22.10.2019 21:44 Televize O2 TV má dnes večer opět výpadky. Mnoho lidí na sociálních sítích hlásí, že se ke službě…

Výjimečná událost na ISS: Do otevřeného kosmu se vydal první ženský tým

18.10.2019 16:18 Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pracoval dnes vně orbitálního komplexu pouze…

Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

17.10.2019 10:07 Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou…

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama