Závody ve zbrojení? USA uzavřely kontrakt na novou hypersonickou střelu

Zdá se, že nové závody ve zbrojení mezi USA, Čínou a Ruskem se roztáčejí. Spojené státy v těchto dnech podepsaly smlouvu se společností Lockheed Martin na vývoj hypersonické střely. Zakázka má hodnotu 1 miliardy dolarů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

U.S. ARMY

Tímto kontraktem se Washington snaží dohnat Moskvu a Peking, které mají ve vývoji těchto zbraní, značný náskok. Zakázka pro Lockheed obsahuje „návrh, vývoj, otestování a připravení zavedení do výzbroje hypersonické konvenční zbraně odpalované z letadla“, cituje smlouvu The Telegraph. Na to vše získal Lockheed od vlády 929 milionů dolarů.

Spojené státy se tak snaží dohnat náskok, který Ruska a Čína získaly. Kreml minulý měsíc zveřejnil video z odpálení své rakety Kinžál. Ta je schopna desetkrát překročit rychlost zvuku, a je pro současnou protiraketovou obranu nezastavitelná. Kinžal může po celou dobu letu manévrovat, což dnešní rakety nemohou. Má být vyzbrojen konvenční nebo nukleární hlavicí. Dolet je pak 500 kilometr. Podle zpráv amerických tajných služeb pak Čína testuje podobné zařízení.

Velké hypersonické mezikontinentální střely mají dosahovat rychlostí 6 až 20 Machů. Dosáhnou hranice kosmického prostoru a zaměří území protivníka. Kvůli rychlosti a možnosti s nimi po celou dobu letu manévrovat budou pro protiraketovou obranu protivníka nezachytitelné. Rakety budou moci nést jak hlavice konvenční tak nukleární.

Vzhledem ke kinetické síle, která při dopadu ve vysoké rychlosti vznikne, by se měla účinnost konvenčních hlavic při použití na hypersonických střelách zněkolikanásobit. To má změnit rovnováhu mezi jadernými mocnostmi. Rychlí úder proti protivníkovi, by totiž mohl zabránit v použití jeho vlastních atomových zbraní. Proto se v současné době všechny mocnosti pokouší co nejdříve dostat do výzbroje, uzavírá The Telegraph.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na Měsíci nepřistáli? Basketbalista Curry vyvolal rozruch. Teď se…

14.12.2018 10:17 Aktualizováno Hvězdný americký basketbalista Stephen Curry označil své zpochybnění přistání lidí na Měsíci za…

Robot, nebo člověk? Novináři na ruském veletrhu prokoukli boudu

14.12.2018 08:19 Robot, představený na mládežnickém technologickém fóru v Jaroslavli v centrálním Rusku, uměl mluvit…

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní…

12.12.2018 10:01 Aktualizováno Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama