Budoucnost světa? Umělá inteligence usoudí, že je čas na válku, a odpálí nukleární zbraně

Podle analýzy prestižní agentury RAND hrozí s nástupem umělé inteligence zvýšené riziko atomové války. Umělá inteligence může zvrátit rovnováhu panující mezi nukleárními mocnostmi a malé mocnosti mohou získat zkreslené představy o své síle.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

vodíková bomba
doporučujeme

Nové, rychlejší, na více datech založené analýzy zpracované umělou inteligencí mohou státy přesvědčit, že jejich nukleární arzenál zastarává, je malý a k ničemu, což může vést k novým zbrojním závodům, varuje na základě výsledků analýzy server defenseone. Vedle toho by velitelé, kteří by v budoucnu využívali analýz a doporučení zpracovaných umělou inteligencí, která postrádá city a zkušenosti, mohli zahájit nukleární útok.

Po sérii válečných her a workshopů uspořádaných organizací RAND v loňském červnu přichází s tímto varováním. Při scénáři, kdy za silnou zemí A bude země B zaostávat, byť i v drobnostech, umělá inteligence doporučí zvýšit vlastní kapacity nebo dokonce zahájit preventivní úder na zemi A. Vzhledem k dostupnosti informací z otevřených zdrojů, pak vybere nejzranitelnější místa.

 Již dnes, varuje náčelník generálního štábu armády USA Paul Selva, má Rusko, Čína a KLDR pohyblivá zařízení na odpalování mezikontinentálních střel. Pokud by umělá inteligence vyhodnotila dobu jako vhodnou k útoku, minimálně u KLDR lze předpokládat, že by takový úder provedla. Spojené státy by poté měly 15 minut na spuštění obraných a odvetných opatření.

Pokud by americká umělá inteligence dokázala odhadnout pozice pohyblivých nosičů střel, KLDR by odpověděla výrobou dalších střel. Nebo by se jako Rusko mohla uchýlit k výrobě netradičních bojových prostředků, jako je nukleární torpédo Status 6. Nová ruská zbraň může zasáhnout nukleární zbraní města na pobřeží, přičemž je její úder stejně drtivý, jako mezikontinentální střelou.

Dnes je zatím podle RANDu nesmírně složité zjistit postavení protivníkových nosičů atomových zbraní. S nástupem nových technologií jako jsou rychle pracující umělé inteligence, satelitů s novou generací senzorů nebo nové generaci neviditelných dronů, které budou moci bez zpozorování pracovat nad územím protivníka, se toto může změnit. Leckterý stát by to poté mohlo napadnout provést preventivní úder. Pokud by se do analýz přístrojů vedle reálných dat ještě dostaly fake news a dezinformace protivníka, a umělá inteligence by je vyhodnotila jako reálné, je nebezpečí nukleární války. Proto je důležité více než kdy předtím jednat a udržovat světovou nukleární rovnováhu, uzavírá defenseone.    

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartoval Sojuz, veze novou posádku

20.07.2019 19:29 Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská…

Čína přišla o vesmírnou stanici. Nebeský palác řízeně zanikl v atmosféře

19.07.2019 17:12 Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) dnes po tříleté vesmírné misi kontrolovaně…

NASA zveřejnila dosud utajované video. Ukazuje, co astronauti dělali na…

18.07.2019 22:13 Aktualizováno Před padesáti lety posádka Apollo 11 odletěla do vesmíru, aby přistála na Měsíci. Ku příležitosti…

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

18.07.2019 15:54 Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje prozkoumat to, jak by uživatel vypadal v minulosti či v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama