Věznice zamrzlá v ledu? Do téhle se lidé těší, ven se ale nikdy nedostanou

Nuuk - Zařízení Ny Anstalt kousek od centra hlavního grónského města má překrásný panoramatický výhled na hory, slušně vybavené pokoje, tělocvičnu, bazén, Jednoduše byste si jej spletli s luxusním hotelovým rezortem. Byli byste však daleko od pravdy. Ny Anstalt je totiž věznice pro nejtěžší grónské zločince.

Přidejte svůj názor

grónsko

Až se Ny Anstalt v roce 2019 otevře, informuje CNN, bude nejmodernější vězeňským zařízením nového typu. Ty jsou odborníky označovány za „humánní vězení“. Jejich filozofií je, vytvořit pro trestance, které by v maximální míře simulovalo normální prostředí a trestance připravovalo k normálnímu životu.

Grónsko je přeci jen specifický případ. Země, která má 55 000 obyvatel má v šesti vězeních celkem 154 vězňů.  Ti mohou chodit ven. Mohou do práce, studovat nebo dokonce na lov. Jedinou podmínkou je, že se večer vrátí. Kriminalita je nízká. V roce 2015 byly na ostrově tři vraždy. Situace s vězni byla v Grónsku poněkud jiná v 50 a 60. letech. Do země byli posíláni nejnebezpečnější dánští vězni. Situace se však změnila i v Dánsku a trend „humánních věznic“ převládl i zde.

Koncept „humánní věznice“ na ostrov přivezli právě Dánové. Specialistou je firma Friis & Moltke, která za designy věznic získala několik cen. Podle filozofie firmy má být vězení jako „malá vesnička, ve které člověk rád žije a pracuje“.  Na 8000 metrech čtverečních bude celkem 76 cel. Pouze 40 půjde zavřít. Zbylých 36 bude pro lehčí případy a nebudou mít na dveřích zámky. Vězni budou mít k dispozici knihovnu, malou nemocnici, různá sportovní zařízení, studovnu a dílny.

zdroj: YouTube

Cely budou mít pouhých 12 metrů čtverečních, ale budou mít panoramatické okno s výhledem na hory, „Nebudete sice moci odejít, protože celý komplex bude obehnán zdí,“ tvrdí hlavní architekt Thomas Ruus Christensen, „ale ten úchvatný pohled osvobodí vaší mysl. A to je důležité!“ Věznice je koncipovaná na tři prostupné pavilóny, které jsou navrhnuty tak, aby strážím dovolily lépe sledovat vězně a zabránily propuknutí násilí mezi vězni. Strážní nebudou mít zbraně, aby mezi nimi a vězni mohla vzniknout větší důvěra.

Funguje však takový přístup? Čísla mluví jasně. V zemích kde praktikují „humánní vězeňství“ je daleko nižší počet vězňů. V Norsku je 3933 vězňů, v Dánsku 3148 a ve Švédsku 5670. A u nás? Podle zprávy vězeňské služby k 23. 4. bylo u nás 22 072 vězňů. V zemích s humánním vězeňstvím je recidiva 30%. U nás 70%.  Tajemství je také prý ve velikosti nápravných zařízení. Zatímco největší věznice Švédska Kumia má 420 míst, české Bory najdou místo pro 1380 trestanců. Největší věznice na světě je pak věznice v Cook County v USA. V té si svůj trest odpykává 7500 trestanců. Hlavní rozdíl je však v nákladech na trestance. Zatímco daňový poplatník v ČR dá na jednoho vězně 329 000 Kč, jeden vězeň v Dánsku nebo Švédsku vyjde na 123 000 ovšem eur tedy 3 134 850 Kč

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co ukrývá asteroid Bennu? Sonda OSIRIS-REx ohlásila nečekaný objev

11.12.2018 10:35 Americká sonda OSIRIS-REx, která na začátku tohoto měsíce po více než dvouleté cestě vesmírem…

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

10.12.2018 18:30 Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru.…

Mohl autobus v Nebezpečné rychlosti přeskočit dálnici? Kontroverzní scéna…

10.12.2018 11:42 Kriminální film Nebezpečná rychlost, v níž ztvárnili hlavní role Keanu Reeves a Sandra Bullock,…

Drama na startovací dráze: Raketu s tajným nákladem zastavili těsně před…

09.12.2018 11:44 Start rakety Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71 z Vandenbergovy letecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama