Enormní hrozba pro Rusko a Čínu? Tato americká loď může ovládnout moře

Washington - Americké raketové torpédoborce třídy Zumwalt by měly do budoucna patřit k nejpokročilejším lodím, které budou brázdit vody světových oceánů. Americké námořnictvo má k dispozici zatím pouze jediný exemplář s názvem USS Zumwalt, v blízké budoucnosti se ale počítá s nasazením lodí USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson. Ty jsou momentálně ve výstavbě.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

USS Zumwalt (DDG-1000)
doporučujeme

Třída Zumwalt byla primárně navrhována pro útoky na pozemní cíle, pro podporu obojživelných námořních invazí a pro operace poblíž pevniny. Námořnictvo ale teď pracuje na změnách, které by těmto torpédoborcům přidaly na multifunkčnosti. Zumwalt by tak mohl velmi efektivně operovat i na otevřeném moři a mohl by se stát postrachem i pro nepřátelské lodě.

Lodě jsou navíc vybaveny stealth technologií, jež je činí velmi obtížně detekovatelné nepřátelskými radary. Bezpečnostní analytici ze serveru The Atlantic tak například tvrdí, že 3 lodě třídy Zumwalt dokáží velmi značně ovlivnit poměr sil na světových mořích. Díky své stealth technologii budou takové lodě vhodné například i k ochraně svazů letadlových lodí, jelikož mohou efektivně odhalovat nepřátelské ponorky nebo hladinová plavidla.

Zumwalt totiž disponuje pokročilými radary a jeho palubní zbraně mají velmi dlouhý dostřel. Torpédoborce této třídy by tak mohly, skryty za příkrovem "neviditelnosti", ničit nepřátelské cíle ze vzdálenosti, na níž nemohou být detekovány a nepřítel by tak proti nim nemohl efektivně zasáhnout.

Američtí námořníci si třídu Zumwalt velmi pochvalují. Ukazuje se, že kombinace stealth technologií, výkoných radarů a zbraní s dalekým dostřelem je vynikající volbou. Podle představitelů U.S. Navy by lodě této třídy měly sloužit jako inspirace pro další vývoj a měly by určovat směr, jakým se námořnictvo hodlá v blízké budoucnosti vydat. 

Loading...
Vstupte do diskuze (95)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama