Víte, kterých 5 států bude mít v roce 2030 nejsilnější armádu na světě?

Po Studené válce se terénní bojové operace staly mnohem důležitějšími než kdykoliv předtím. V dnešní době jen pár z těchto vojenských zásahů připomíná ozbrojené konflikty po druhé světové válce, kdy každá ze stran hájila svou sféru zájmů. Jak to pravděpodobně bude vypadat za dvanáct let?

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto

Nejde to zcela jistě předpovědět, ale objevují se zde tři hlavní otázky

  • Má armáda přístup k národním zdrojům včetně inovativní technologické základny?
  • Má armáda dostatečnou podporu politických orgánů, aniž by porušily její nezávislost?
  • Má armáda příležitost získat zkušenosti? Má možnost k procvičováni svých schopností v praxi?

V roce 2030 většina pozemních jednotek bude připomínat dnešní tzv. deadly force („smrtící jednotky”.) Dojde však k několika důležitým změnám.

Indie

Hindská armáda patří mezi nejzkušenější, jelikož potlačovala maoistickou, pákistánskou a spoustu dalších domácích vzpour. Díky nim se hindské jednotky staly efektivním nástrojem vnitřní a zahraniční politiky.

Francie

Ze všech evropských států, Francie bude v budoucnosti mít nejschopnější armádu s moderním vedením, komunikačním a bojovým vybavením. V dnešní době je zároveň páteří vojenských jednotek Evropské unie. Francouzská armáda získala zkušenosti díky boji v Afghánistánu a v severní Africe.   

Rusko

Na konci Studené války prošla ruská armáda obrovskou transformací, kvůli které přišla o značné množství prostředků, politických vlivů a lidskou sílu. Všechno se ještě nezměnilo, ale díky obrovskému zlepšení ruské ekonomiky došlo k modernizaci průmyslových komplexů a ozbrojení. Nutné také byly reformy v elitních silách, které dovolily Rusům vyhrát válku v Čečensku, Gruzii a v roce 2014 vedla k úspěšné anexi ukrajinského Krymu.

USA

I když armáda Spojených států má přístup k obrovskému množství inovativních vojenských systémů, tak pořád se ještě některá zařízení datují do období Studené války. Většina zbraní však už prošla řadou vylepšení, aby je USA přivedlo k normám moderního a síťového válčení. Navíc má armáda patnáct let bojových zkušeností v konfliktech za Studené války a proti terorismu.

Čína

Během devadesátých let došlo v Číně k reformě pozemních sil, protože se značně zlepšila ekonomika, a to dovolilo armádě modernizovat vojenskou technologii a vybavení. Jediná věc, která čínské armádě chybí, je zkušenost, jelikož se od Čínsko – vietnamské války nezúčastnila žádných bojových operací.

I když čínské vojsko není zdaleka tak financováno jako americké, tak na rozdíl od něho má přístup k téměř neomezené pracovní síle a ovládá území s větším množstvím zdrojů než každá jiná země na světě.  


Základní podmínkou pro postavení mocné armády je obrovský lidský kapitál, který může zajistit vývoj inovativních technologií, růst moderní ekonomiky a zároveň zajišťuje vojenskou sílu. Jednoduchost odpovědi však neznamená, že jde toho snadno dosáhnout.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko dočasně odložilo přistání sondy Hajabusa na asteroidu

12.10.2018 20:32 Japonská kosmická agentura JAXA odložila přistání své sondy Hajabusa 2 na asteroidu Ryugu. Vědci…

VIDEO: Okamžik hrůzy v kabině Sojuzu. Kosmonauti přežili zázrakem, příští…

12.10.2018 17:41 Aktualizováno Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k…

Jak se hledají mimozemšťané? Obří teleskopy denně skenují galaxii

12.10.2018 11:00 Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání…

Start Sojuzu se nezdařil. Kosmonauti nouzově přistáli, o jejich stavu se…

11.10.2018 17:45 Aktualizováno Dnešní start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama