Dostane se lidstvo ještě někdy opět na Měsíc?

Zdálo se, že poté co prezident Donald Trump v prosinci podepsal dekret, který místo cesty na Mars preferuje návrat na Měsíc, tak se cesta na rudou planetu odsouvá na druhou kolej. Opak je však pravdou. Pro nového administrátora NASA Jima Bridenstina  jsou oba lety spojenými nádobami, upozorňuje The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

„Vše co budeme zkoušet na Měsíci, se nám bude hodit při cestě na Mars“, tvrdí Bridenstine, „Nové motory poháněné na metanol, systémy pro přesné přistání, orbitální stanice, měsíční stanice, nové druhy povrchové dopravy, zkušenosti s dlouhodobým pobytem ve vesmíru. To vše si vyzkoušíme na Měsíci. A co se naučíme na Měsíci, se nám bude hodit navždy. Nejen že, nám to usnadní cestu na Mars.  A i všechny další cesty do vesmíru budou díky měsíčním zkušenostem snazší. “

NASA počítá s tím, že v roce 2020 vyšle na Mars další vozítko, tentokrát s již jasným úkolem: najít vhodné místo pro přistání a stálé obydlení nejbližší planety. Výprava by se pak měla konat kolem roku 2033.

Přestože nové vesmírné závody nejsou tak ostré jako za Studené války, a Rusko a Čína rozhodně nepostupují mílovými kroky kupředu, mnozí američtí politici vyzívají k větší rychlosti v americkém kosmickém programu. Republikánský senátor Ted Cruz dokonce prohlásil: „První stopy na Marsu musí být americké a musí je udělat americký výzkumník. Tahle země to zvládne.“

Bridenstine  počítá s větší zapojením soukromých peněz do vesmírného programu. V minulých dnech v tomto smyslu oslovil řadu soukromých investoru. To, zda měl u nich úspěch, se ukáže v nejbližších dnech.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví,…

22.10.2018 15:23 Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale…

Používáte google překladač? Dejte si velký pozor, hrozí vám problémy

20.10.2018 07:00 I přes to, že se překladové aplikace neustále zlepšují a vyvíjí, ještě stále se na ně nedá…

Za havárií Sojuzu stojí chyba při montáži nosné rakety

18.10.2018 19:38 Ruská agentura Roskosmos zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový…

Největší tank světa byl velký jako panelák, nacisté s ním měli jediný…

18.10.2018 13:21 Landkreuzer P. 1000 Ratte tzv. Krysa byl návrh supertěžkého tanku vyvíjeného za druhé světové války…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama