Budoucnost za dveřmi: 5 dopravních prostředku, které již brzy budou vládnout světu

Vývoj dopravní techniky jde vpřed mílovými kroky. Některé dopravní prostředky jsou dnes již v tak vysokém stádiu vývoje, že by již brzy měl být spuštěn jejich nejen testovací ale i ostrý provoz. Pojďme si projít pět z projektů, které jsou podle CNN nejdál.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
doporučujeme

1. Létající automobil

Nepostradatelná rekvizita všech vědeckofantastických filmů. Vynálezci již několik desetiletí slibují spustit sériovou výrobu stroje, který bude vedle normálního automobilu podle potřeby ještě moci vzlétnout. Odpadnou tím například problémy s dopravními zácpami a doprava bude rychlejší.

Teprve v posledních letech se blýská na lepší časy a boje o první létající auto vstoupily i velcí hráči jako Boeing nebo Airbus. Společnost Uber se dokonce při vývoji spojila s NASA. Existují i male startupy Joby Aviation, Zee Aero a Kittyhawk. Želízko v ohni má i sousední Slovensko. Autoplán  AeroMobil by se měl začít testovat již letos.

2. Hyperloop

Milovaný projekt Elona Muska. Přeprava v přetlakové kapsli podtlakovým potrubím založená. Kapsle by měla vyvinout rychlost až 1200 kilometrů v hodině a vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciscem by měla překonat během 30 minut. Nevýhody? Dráha musí být naprosto rovná. Při jakékoliv změně směru by se mohlo udělat pasažérům nevolno. A především obrovská cena.

Proto je prvním kandidátem na stavbu Dubaj, kterou by měl hyperloop spojit s Abu Dhabi a Saudská Arábie. O systém projevila zájem i Bratislava, kterou by potrubí mělo spojit s Vídní. Potencionální zákazník je i v Brně. To by se rádo spojilo hyperloopem s Prahou.

3. Muskovo futuristické metro

Další projekt jihoafrického vizionáře. Tentokrát určený pro města. Nový systém metra počítá s přepravou daleko větších objemů než dosud. Do Muskova metra by se měla totiž nakládat celá auta. Ty by pod zemí měla na plošině metra projet pod krizovými místy dopravy a ulevit tak silničnímu systému. Pro pěší budou k dispozici přepravní „lusky“ pro jednu osobu. Rychlost by měla být až 325 kilometrů v hodině.

První prototyp „metra budoucnosti“ se buduje v Los Angels a měl by být spuštěn v nejbližší době. Škarohlídi varují, že Muskův systém naopak bude zácpy způsobovat. Prý se před vjezdem do jeho systému budou hromadit auta. Pokud bude vše fungovat, Musk předpokládá výstavbu i v dalších městech. Prvním by měl být Washington. Brno zatím zájem neprojevilo.

4.  Toyota e-Palette

Systém sdílených vozů vyvíjený firmou Toyota. Ten dovolí změnit samořiditelné vozidlo, kterým jste jeli rán do práce, a které jste si změnili na pojízdnou kancelář, změnit dopoledne na dodávku rozvážející zboží, odpoledne na mikrobus odvážející nemocné od lékaře a večer v rozvážku jídla aniž by bylo možné rozpoznat, že šlo o jeden a týž vůz. Zvenčí bude automobil vybaven LCD monitory, které budou měnit vzhled podle účelu vozu.

Systém by měl být zprovozněn kolem roku 2020 v ještě nevybraném japonském městě. Podle svých slov nad podobným systémem bádá i Elon Musk.

5. Samořiditelná auta

Samořiditelná auta mají nejblíže k nasazení do ostrého dopravního provozu. Jsou však také nejproblematičtější. Mnoho lidí odmítá svěřit svůj život do rukou softwaru. Samořiditelná auta již dnes dokáží díky přesným senzorům a kamerám a pokročilému softwaru rozeznat přechod, semafor, blížící se vozidla nebo chodce a adekvátně zareagovat. Přesto jim lidé kvůli nehodám, které však měli na svědomí často lidé, nedůvěřují.

První testovací systém by startup Drive.ai měl zdarma spustit v texaském Friscu v polovině roku. Další systém Waymo, který patří společnosti Google by měl být již placený a do konce roku by se měl rozjet v arizonském Phoenixu.  

   

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ocelové rakve: Seznamte se s nejhoršími ponorkami, které kdy existovaly

25.04.2019 11:07 Aktualizováno Triumfální úterní představení nové ruské ponorky dokládá důležitost těchto podmořských plavidel pro…

loading...

Stávající televizní formát končí. Česko vypne DVB-T vysílání

24.04.2019 20:06 Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T začne na konci letošního listopadu. Jako první…

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama