Jak obstojí ruská Armata proti izraelské legendě? To možná brzy uvidíme

Moskva/Jeruzalém - Napětí mezi Izraelem a Ruskem se v poslední době několikrát vyostřilo. I když se Vladimir Putin snaží s židovským státem udržovat dobré vztahy, nemůže zakrýt fakt, že Izrael je nepřítelem dvou blízkých ruských spojenců, Sýrie a Íránu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

To vztahy obou zemí značně nabourává. I když potenciální válečný konflikt mezi Ruskem a Izraelem velmi pravděpodobně nehrozí, analytici si kladou otázku, jak by případně dopadl konflikt mezi ruskou a izraelskou technikou? Zajímavé by bylo zejména porovnání tankových sil obou zemí.

Na ruské straně se již napsalo mnoho a mnoho oslavných textů o novém a moderním tanku T-14 Armata. Ruské ozbrojené síly mají od tanku velká očekávání. Oproti tomu Izraelci disponují mnoha verzemi dnes již legendárního tanku Merkava. Kdo by ve vzájemném souboji zvítězil?

Spekuluje se, že Rusové pošlou několik kusů T-14 do Sýrie, aby si tyto nové stroje prošly zkouškou v boji. Rusko momentálně vyrábí 20 prototypů tohoto tanku, brzy by jich ale chtělo mít rovnou stovku. Tanky má dostat elitní ruská gardová Tamanská divize.

Pokud by Armaty opravdu v Sýrii nasazeny byly, mohly by se s izraelskými Merkavami opravdu střetnout, pokud by se nakonec Izraelci rozhodli podniknout do Sýrie pozemní invazi.

Izraelci v této chvíli disponují moderní verzí tanku Merkava s označením IVm Windbreaker. Ten je vybaven vylepšeným systémem aktivní ochrany a lepším pancířem. Do budoucna by se měl navíc dále zlepšovat. V současnosti pracují izraelští technici na systému, díky kterému by měla posádka tanku být schopna pozorovat své okolí za pomoci několika kamer, aniž by tak musela otevírat poklop.


I ruská Armata nabízí systém aktivní ochrany, který je navíc v několika aspektech modernější než ten izraelský. Armata je také rychlejší a obratnější než mohutná, pětašedesát tun vážící Merkava.

"T-14 má stejnou energii jako německé Leopardy 2 nebo americké M1 Abrams, je ale ale lehčí o cca 20% a proto působí obratněji." říká pro web The National Interest expert švýcarské armády Stefan Buhler.

Ruská Armata také díky výše uvedeným parametrům, jako je aktivní ochrana a další, nabízí své posádce pravděpodobně větší bezpečí, než izraelské Merkavy. I ty jsou ale v uvedených parametrech špičkou a poskytují posádce lepší šanci na přežití, než zmíněné Leopardy a Abramsy.

Oproti tomu ale mají izraelské stroje mnohem lepší senzory a díky nim i lepší povědomí o situaci okolo tanku. Senzory nicméně nejsou dokonalé a obecně platí, že jsou Achillovou patou všech tanků. Jsou náchylné k nepřátelské střelbě a mohou být oslepeny.

Armata navíc nemá osádku umístěnou ve věži tanku. To v sobě ukrývá výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že velitel nemůže z tanku jednoduše vystrčit hlavu a rozhlédnout se po okolí. V tankovém boji přitom často platí, že posádka která zahlédne nepřítele jako první, zvítězí. Výhodou je naopak fakt, že není-li posádka umístěna ve věži je ve větším bezpečí.  

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Astronautka Kochová se stane rekordmankou

17.04.2019 17:35 Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na…

SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití

16.04.2019 11:08 Soukromá americká kosmická společnost SpaceX kvůli rozbouřenému moři přišla o centrální část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama