Proč se letadla opravují lepicí páskou? Rozkryli jsme tajemství, které aerolinky nikdy neprozradí

Letecká doprava patří k nejbezpečnějším a nejobdivovanějším na světě. Přesto existují fakta, kterými se letecká doprava nechlubí nebo je alespoň nechce moc roztrubovat do světa. Sedm nejpřekvapivějších zajímavostí ve svém článku shrnul server news.com.au.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letadla, ilustrační foto

1. Aerolinky lžou kolem doby letu

Na letence je uvedena doba letu 2 hodiny a pilot při startu oznámí, že let bude trvat dvě hodiny. Jak je to možné? Aerolinky totiž na letenkách uvádějí odhadovanou dobu letu. Získávají tím čas na případná zpoždění nebo na nápravu různých technických a logistických problémů. I když pak odstartuje letadlo pozdě, letí technicky načas. Podle některých studií přesto, že byly v posledních desetiletích zavedeny nové technologie, v průměru vzrostly odhadované časy doletu o 50%.

2. V každé chvíli je ve vzduchu 10000 letadel

Podle stránky FlightAware je průměrně ve vzduchu 9728 letadel. Nejnižší provoz je na nový rok. Každého 1. ledna ve vzduchu bývá v průměru jen 3324 letadel.

3. Aerolinky neví, kde se právě teď nachází jejich letadlo

Je to překvapivé, ale aerolinky v současné době nejsou schopny zjistit, kde se právě teď nachází jejich stroje. Teprve po záhadném zmizení MH370 Letecká agentura OSN nařídila leteckým společnostem instalovat do svých letadel zařízení, které bude o poloze letadla dávat každých 15 minut signál. Pokud se letadlo dostane do nouze, měl by být stroj vybaven ještě jedním zařízením, které pak bude vysílat informace, každou minutu. Aerolinky by měly svoje letadla těmito systémy vybavit do roku 2021.

4. To, co drží letadla dohromady, není obyčejná lepicí páska

Někdy se na internetu najdou videa, na nichž je lepicí páska obmotána kolem nějaké součástky letadla jako jsou křídla nebo kryt motoru. Nejedná se však o obyčejnou lepicí pásku. Ta by se na povrchu letadla neudržela. Jedná se takzvanou Speed tape, tedy rychlostní pásků.  Ta vydrží na trupu i při rychlostech 800 kilometrů v hodině. Používá se při menších poškozeních na plášti letadla a není třeba mít strach, že by se s ní opravoval například motor.    

5. Nejkratší komerční dopravní let na světě

Nejkratší komerční dopravní let na světě mají na kontě aerolinky Loganair. Spojuje ostrovy Westray a Papa Westrey, dvou ostrůvky v Orknejském souostroví nedaleko Skotska. Spoj trvá pouhé dvě minuty a samotný let 47 sekund.

6. Vzduch v letadle je sušší než na poušti

Divíte se, proč máte v letadle pořád žízeň a jste dehydratování? V letadle je vlhkost vzduchu jen 20%. Pro srovnání na Sahaře je to 25%. Proč je tomu tak? Letadlo se pohybuje až ve výškách kolem 10 000 metrů, kde je vzduch téměř bez vlhkosti.

7. Dispečer letové dopravy není zase taková práce snů

Dispečer letové dopravy je pro mnohé práce snů. Měsíční plat u této profese je u nás 181 000 Kč měsíčně. Mají mnoho volna a pracují v atraktivním prostředí. O tom, co je pod tímto pozlátkem se již moc nemluví. Dispečer musí mít obrovské znalosti a být ve špičkovém fyzickém ale především duševním stavu. Ve svých rukou totiž každou hodnu má stovky a tisíce životů pasažérů. Mnozí dispečeři díky velkému stresu a pracovní zátěži odchází do předčasného důchodu.   

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhada rozluštěna: Co se po spláchnutí toalety v letadle?

24.09.2018 16:30 Aktualizováno Cestovali jste v létě na dovolenou letadlem? Pokud ano, možná jste využili tamní toalety. A možná…

Z Japonska odstartoval kosmický kamion, k ISS dorazí ve čtvrtek +VIDEO

23.09.2018 11:31 Tokio - Z Japonska k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně odstartovala bezpilotní nákladní…

Brána do hlubokého vesmíru? Rusko odvolalo účast na projektu USA, má…

22.09.2018 22:03 Aktualizováno Moskva - Rusko se zřejmě nezapojí do amerického projektu budování vesmírné stanice obíhající kolem…

Měkké přistání na asteroidu potvrzeno. Roboti odeslali na Zemi fotografie

22.09.2018 16:38 Aktualizováno Tokio - Dvojice robotických aparátů, kterou v pátek vypustila na asteroid Ryugu japonská sonda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama