Konec soukromí? Po televizích začaly lidi odposlouchávat i mobily, možná slyší i vás

Není tomu tak dávno, kdy vody rozvířila zpráva o televizích, které poslouchají, co se u vás doma děje. Teď se k tomuto trendu přidaly i mobilní telefony, a neopatrné uživatele mohou poslouchat doslova na každém kroku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Televize značky Samsung jsou ve světě velmi oblíbené a i Češi si oblíbili jejich řadu Smart TV. Jak před nedávnem upozornil portál Daily Beast, trpěly ale tyto modely jednou velkou nevýhodou. Mohly totiž poslouchat, co se u vás doma děje, záznamy hovorů z vašeho bytu posílat dál.

Samsung sice věc nekomentuje, veřejně se k ní ale přiznává. A to hned v manuálu k televizi, kde na tento problém sám upozorňuje. "Vezměte na vědomí, že všechna vyřčená slova, včetně osobních informací a dalších citlivých údajů, budou uložena a odeslána třetí straně". Podobná věta se nachází na mnoha návodech k používání televizí této značky. 

Server BBC ale upozornil, že záznam zvuku z místnosti je aktivní pouze tehdy, pokud uživatel televize používá funkci na rozpoznání hlasu. To je také zároveň způsob, jak nechtěného špeha ve vašem bytě vypnout. Stačí si v menu otevřít nastavení a v záložce funkcí Smart rozpoznání hlasu zablokovat.

Na podobném principu fungují i mobilní telefony. Mnoho lidí si navíc zvyklo povídat si se svými inteligentními zařízeními, požádat, aby jim přečetli text, přehráli píseň nebo nastavili upozornění. Vědci ale nyní dokázali, že tyto systémy mohou být snadno zneužity, píše New York Times.  

Během posledních dvou let výzkumníci v Číně a ve Spojených státech zjistili, že mohou odesílat skryté příkazy, které jsou nezachytitelné lidským uchem, přes aplikace Apple Siri, Amazon Alexa a Asistent Google.

V univerzitních laboratořích vědci dokázali tajně aktivovat systémy umělé inteligence v chytrých a inteligentních reproduktorech, a pomocí nich vytočit telefonní čísla nebo otevřít webové stránky.

 Ve špatných rukách by technologie mohla být použita k odemknutí dveří, vyplacení nebo přeposlání peněz či nákupu zboží online. I přesto, že by byla přehrávána hudba nebo rádio, aplikace by příkazy zachytila.

Zatím se objevovaly spíše vtipné problémy. Vtipálkům se podařilo jednou například upravit systémy, aby zaznamenaly místo povelu „OK, Google“ sousloví „Cocaine Noodles“ a vyhledávaly jej. S novou technologií se ovšem stává celý problém daleko nebezpečnější.

Tyto pokusy ilustrují, jak i přes značný pokrok, může být umělá inteligence snadno ošizena. Počítače mohou být oklamány změnou několika pixelů na digitálním obrázku. Stalo se, že umělá inteligence pak identifikovala letadlo jako kočku. Při testech samořiditelných automobilů pak vědci polepili silnice samolepkami, což umělou inteligenci vozidla popletlo tak, že samovolně zrychlovala nebo brzdila.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti na ISS slaví. Zvládli nejobtížnější úkol od opravy Hubbleova…

25.01.2020 20:52 Aktualizováno Astronauti dnes vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokončili opravu chladicího systému…

EU tlačí na jednotné nabíječky. Apple se bouří

23.01.2020 21:27 Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu…

Obnovení letadel Boeing 737 MAX v nedohlednu. Na jaře to nebude

21.01.2020 21:57 Americká strojírenská společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu…

SpaceX úspěšně otestovala nouzový záchranný systém

19.01.2020 18:07 Aktualizováno Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral úspěšně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama