Noční můra NATO? Ruské rakety Iskander-M jsou děsivé, žádná země by jim nebyla schopná čelit

Kaliningrad - Jak se zdá, tak baltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko nikdy nebudou moct být zcela v klidu. Od jejich vstupu do NATO se totiž staly trnem v oku sousedního Ruska, s nímž byly po léta v jednom státním celku. Předmětem největších obav je Kaliningradská oblast, ruská exkláva obklopená Polskem a Litvou, a její vojenské vybavení. Informoval o tom server Nationalinterest.org.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Raketa Iskander-M

Důvod takhle kvalitního zabezpečení Kaliningradské oblasti však není stejný, jako tomu bylo například v případě Západního Berlína, jehož obyvatelstvo sužoval strach z okupace ze strany NDR. Zde hraje roli hlavně strach o ztrátu jednoho z nejvýznamnějších geopolitických bodů, díky němuž má Moskva přístup k Baltskému moři, prostřednictvím nichž může výrazně omezovat některé operace NATO.  

Ruské vojenské jednotky rozmístěné v Kaliningradu mají ve srovnání se svými polskými a baltskými protějšky mnohem kvalitnější obranný systém, díky němuž jsou schopny odvrátit téměř jakýkoli útok, jemuž by tato oblast mohla kvůli své poloze čelit. Ani další země NATO nemají tak dobré vybavení, aby se mohli pokusit o úspěšné obsazení Kaliningradské oblasti.

Pokud jde o kaliningradské obranné jednotky, tak za nejkvalitnější lze označit rakety Iskander-M. Země NATO, mezi nimiž je ruská exkláva včleněná, nemají dostatečnou vojenskou kapacitu, aby se jim mohli vyrovnat. Na Iskander-M se však není třeba dívat z hlediska ohrožení případných plánů NATO na invazi do Kaliningradu, nýbrž z pohledu zachování bezpečnosti a autonomie postsovětských republik. Je třeba říci, že se zatím do NATO podařilo vstoupit pouze baltským republikám, zatímco u zbývajících zemí to vždy skončilo neúspěchem.

Rakety Iskander-M jsou schopny urazit 400 až 500 km, což je činí způsobilými zaútočit na polské námořnictvo, jakož i vojenské základny v baltských zemích. Pokud tedy skutečně dojde na lámání chleba, lze Rusko považovat téměř za jasného vítěze případné války v Pobaltí, kde znovu upevní svůj vliv.

Lze sice spekulovat, že by polské rakety PAC-3 Patriot dokázaly alespoň zčásti konkurovat ruským raketám Iskander-M, ale zároveň je třeba připomenout, že není zcela jasné, zda to byl jejich původní účel. Ruská vojenská intervence by v takovém případě otestovala jejich skutečnou schopnost vypořádat se s Iskanderem-M. Starší polské rakety jsou schopné, co se týče rychlosti, konkurovat pouze vojenským letadlům a pomalejším střelám.

Vstupte do diskuze (95)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příčina havárie Sojuzu? Možná stejná jako v roce 1986

23.10.2018 07:54 Příčina havárie rakety Sojuz z 11. října, kvůli níž musela dvoučlenná posádka nouzově přistát, byla…

Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví,…

22.10.2018 15:23 Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale…

Používáte google překladač? Dejte si velký pozor, hrozí vám problémy

20.10.2018 07:00 I přes to, že se překladové aplikace neustále zlepšují a vyvíjí, ještě stále se na ně nedá…

Za havárií Sojuzu stojí chyba při montáži nosné rakety

18.10.2018 19:38 Ruská agentura Roskosmos zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama