Minisatelity mířící k Marsu mají další primát, provedly riskantní manévr

Mys Canaveral - Projekt InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny Marsu. A NASA prozatím hlásí velké úspěchy. První dva miniaturní meziplanetární satelity zažehly své vlastní motory.

Přidejte svůj názor

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Miniaturní satelity se označují jako CubeSat. Dva takové aparáty - Mars Cube One (MarCO) - vynesla 5. května do vesmíru na cestu k rudé planetě raketa Atlas V spolu se sondou Insight.

zdroj: YouTube

MarCO-A a MarCO-B se posléze odpojily a letí za sondou. Během předchozího týdne dostaly povel k úpravě letové dráhy, a proto zažehly své vlastní pohony. Obě družice provedly manévr úspěšně, i když MarCO-B při tom měl určité potíže. 

Během letu k Marsu bude potřeba učinit ještě několik korektur trajektorie. Úpravu letové dráhy před minisatelity provedl už 22. května také InsSight.

Cílem obou MarCO není shromažďovat vědecká data, hlavním úkolem má být sledovat InSight na cestě k Marsu a poslat na Zemi údaje o průběhu sestupu sondy atmosférou rudé planety a o jejím pokusu o přistání, což je naplánováno na listopad.

"Naším nejširším cílem je poprvé ukázat, jak lze nízkonákladové miniaturní satelity využít v hlubokém vesmíru," poznamenal John Baker, ředitel programu malých planetárních satelitů Laboratoře tryskových pohonů (JPL) NASA v Pasadeně. "S oběma aparáty MarCO na cestě k Marsu jsme se už dostali dál, než byl před nimi jakýkoli jiný CubeSat," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Astronautka Kochová se stane rekordmankou

17.04.2019 17:35 Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na…

SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití

16.04.2019 11:08 Soukromá americká kosmická společnost SpaceX kvůli rozbouřenému moři přišla o centrální část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama