Může náš svět ovládnout umělá inteligence?

Washington - Když se bavíme o umělé inteligenci, tak si představujeme stroje, které podobají se člověku a dokážou samostatně přemýšlet a učit se. První výzkumy začaly již v padesátých letech minulého století na Univerzitě Carnegie Mellon. Poté kolem roku 1955 objevil se i samotný termín Artificial Intelligence. I když se vědci dlouhá desetiletí snažili, tak k dnešnímu dni nebyl vytvořen žádný stroj, který by byl skutečnou umělou inteligencí. Stejně ale dosáhli obrovského pokroku a výsledky jejich dlouhodobého výzkumu byly často použity v jiných oblastech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robotika, ilustrační foto

Mnozí odborníci se domnívají, že se jim to podaří mezi lety 2040 - 2050 a to díky nové inovativní metodě vytváření hlubokých neuronových sítí, které umožňují strojům se učit. Již dnes existuje pseudoumělá inteligence např. v medicíně, na burze, ve financích ale také v našem každodenním životě.

Pokud máte chytrý telefon, určitě znáte inteligentního personálního asistenta, který vám ukáže cestu nebo vyhledá na internetu odpovědi na otázky. Tohle je jen předzvěstí toho, co nás čeká v budoucnu.

S největší pravděpodobností už za několik desetiletí, umělá inteligence nevyhnutelně vstoupí do našich životů a její vznik zcela změní pohled na svět, který jsme dosud znali. Důležité je, že ne všichni podporují výzkumy a práce probíhající v laboratořích. Známý technologický podnikatel, Elon Musk, zakladatel společnosti Paypal, Tesla Motors a SpaceX, již v říjnu 2014 na Massachusettským technologickém institutu řekl, že vytvářením umělé inteligence "přivoláváme démona".

V televizní stanici CNBC oznámil, že měli bychom být velmi opatrní, protože když něco půjde špatně, tak budeme tady mít Terminátora. Vědec Stephen Hawking také varoval, že takové stvoření se může vymknout se kontrole.

Nicméně osud dalších výzkumů bude pravděpodobně záviset na úsudcích takových lidí jak miliardář Marc Cuban, majitel společnosti Dallas Mavericks. Během festivalu SXSV v Austinu v Texasu řekl, že prvním bilionářem na světě se stane člověk, který ovládne umělou inteligenci a nalezne způsob její využití, na které ještě nikdo nepřišel. To je extrémně lákavá perspektiva, a proto mnoho lidí se bude snažit dosáhnout tohoto bohatství. Takže… Ovládne náš svět umělá inteligence?

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní…

12.12.2018 10:01 Aktualizováno Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně…

Co ukrývá asteroid Bennu? Sonda OSIRIS-REx ohlásila nečekaný objev

11.12.2018 10:35 Americká sonda OSIRIS-REx, která na začátku tohoto měsíce po více než dvouleté cestě vesmírem…

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

10.12.2018 18:30 Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama