Může náš svět ovládnout umělá inteligence?

Washington - Když se bavíme o umělé inteligenci, tak si představujeme stroje, které podobají se člověku a dokážou samostatně přemýšlet a učit se. První výzkumy začaly již v padesátých letech minulého století na Univerzitě Carnegie Mellon. Poté kolem roku 1955 objevil se i samotný termín Artificial Intelligence. I když se vědci dlouhá desetiletí snažili, tak k dnešnímu dni nebyl vytvořen žádný stroj, který by byl skutečnou umělou inteligencí. Stejně ale dosáhli obrovského pokroku a výsledky jejich dlouhodobého výzkumu byly často použity v jiných oblastech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robotika, ilustrační foto
doporučujeme

Mnozí odborníci se domnívají, že se jim to podaří mezi lety 2040 - 2050 a to díky nové inovativní metodě vytváření hlubokých neuronových sítí, které umožňují strojům se učit. Již dnes existuje pseudoumělá inteligence např. v medicíně, na burze, ve financích ale také v našem každodenním životě.

Pokud máte chytrý telefon, určitě znáte inteligentního personálního asistenta, který vám ukáže cestu nebo vyhledá na internetu odpovědi na otázky. Tohle je jen předzvěstí toho, co nás čeká v budoucnu.

S největší pravděpodobností už za několik desetiletí, umělá inteligence nevyhnutelně vstoupí do našich životů a její vznik zcela změní pohled na svět, který jsme dosud znali. Důležité je, že ne všichni podporují výzkumy a práce probíhající v laboratořích. Známý technologický podnikatel, Elon Musk, zakladatel společnosti Paypal, Tesla Motors a SpaceX, již v říjnu 2014 na Massachusettským technologickém institutu řekl, že vytvářením umělé inteligence "přivoláváme démona".

V televizní stanici CNBC oznámil, že měli bychom být velmi opatrní, protože když něco půjde špatně, tak budeme tady mít Terminátora. Vědec Stephen Hawking také varoval, že takové stvoření se může vymknout se kontrole.

Nicméně osud dalších výzkumů bude pravděpodobně záviset na úsudcích takových lidí jak miliardář Marc Cuban, majitel společnosti Dallas Mavericks. Během festivalu SXSV v Austinu v Texasu řekl, že prvním bilionářem na světě se stane člověk, který ovládne umělou inteligenci a nalezne způsob její využití, na které ještě nikdo nepřišel. To je extrémně lákavá perspektiva, a proto mnoho lidí se bude snažit dosáhnout tohoto bohatství. Takže… Ovládne náš svět umělá inteligence?

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung si utrhl ostudu. Ohebný smartphone Galaxy Fold má vážné potíže

18.04.2019 12:30 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého…

K ISS míří vesmírný kamion Cygnus, veze 3,5 tuny nákladu +VIDEO

18.04.2019 07:30 Z kosmodromu na americkém ostrově Wallops odstartovala ve středu večer SELČ nosná raketa Antares s…

Astronautka Kochová se stane rekordmankou

17.04.2019 17:35 Americká astronautka Christina Kochová si prodlouží pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na…

SpaceX přišla o centrální část rakety Falcon Heavy, kvůli vlnobití

16.04.2019 11:08 Soukromá americká kosmická společnost SpaceX kvůli rozbouřenému moři přišla o centrální část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama