Jedna z nejsilnějších zbraní světa vyrazí do boje ještě letos. Hravě smete i ruskou Armatu

Teherán - O íránském tanku Karrar toho zatím moc slyšet nebylo. Útržky, které se objevují v tamních médiích i jinde po internetu, naznačují, že má jít o jednu z nejlepších zbraní současnosti. A stále více se ukazuje, že to s ní Írán myslí vážně. Stanovil dokonce datum, do kdy obdrží první kusy tanku íránské pozemní síly.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Nový íránský tank Karrar

Tank Karrar je jednou z nejnovějších a nejmocnějších zbraní světa. Tvrdí to o něm íránská armáda, která v březnu letošního roku spustila jeho sériovou výrobu. Podle tamního ministra obrany Hosejna Dehkana je tank dokonce silnější, než některé ruské zbraně.

Podle agentury MNA je tank vybaven elektronickým systémem kontroly palby, laserovým zaměřovačem, balistickým počítačem a pokrokovým navigačním zařízením. Stroj je tak na příklad schopen střílet na pohybující se cíle za tmy.

Tank má k dispozici také automatický systém kulometné palby a je neprodyšně uzavřený, což z něj činí obojživelné vozidlo. Dokáže se dostat přes hladinu řeky, ale umí se také pohybovat i pod hladinou, tudíž pro něj není ani rozvodněný terén překážkou.

"Karrar je v některých aspektech ještě dokonalejší než ruský T-90MS," dodal íránský ministr obrany s tím, že sériová výroba tanku bude probíhat v provincii Lorestan na západě země. 

Ruské tanky T-90 přitom patří neodmyslitelně k historii tamního armádního pokroku a naposledy je východní velmoc nasadila při bojích v Sýrii. Typ T-90MS, na který odkazuje Dehkana, je modernizovaná exportní verze tanku poháněná výkonným motorem a vybavena optikou Sosna-U, navigačním systémem GLONASS a reaktivním pancéřováním.

Íránský Karrar může ale směle konkurovat i jednomu z nejmodernějších tanků světa, ruské T-14 Armatě. Ten se vyznačuje zejména netradičním umístěním posádky, která se nenachází v tzv. věži stroje, nýbrž ve zvláštní kapsli položené níže a sestává jen ze dvou až tří členů posádky. Zničit tuto kapsli se zdá být skoro nemožné. Ruský tank je lehčí a rychlejší než západní analogie.

I přes ukázku nového íránského tanku je Armata podle řady zahraničních expertů stále nejlepším tankem na světě. Odpovídá mu nejen vybavení a pancíř, ale i výše zmíněný fakt, že posádka je vůbec poprvé umístěna do izolované pancéřové kapsle a zvyšuje se její naděje na přežití i v případě přímého zásahu tanku.

Jak přesně bude Armatě moci Karrar konkurovat se však dozvíme již brzy. Íránský brigádní generál Kiomars Heidari pro Tasnim News Agency uvedl, že první tanky budou do výzbroje pozemních jednotek zařazeny ještě letos. "Karrar je velmi dobrý tank. Je variabilní a už jsme ho otestovali během válečných her," pochvaluje si novinku íránské armády generál.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příčina havárie Sojuzu? Možná stejná jako v roce 1986

23.10.2018 07:54 Příčina havárie rakety Sojuz z 11. října, kvůli níž musela dvoučlenná posádka nouzově přistát, byla…

Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví,…

22.10.2018 15:23 Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale…

Používáte google překladač? Dejte si velký pozor, hrozí vám problémy

20.10.2018 07:00 I přes to, že se překladové aplikace neustále zlepšují a vyvíjí, ještě stále se na ně nedá…

Za havárií Sojuzu stojí chyba při montáži nosné rakety

18.10.2018 19:38 Ruská agentura Roskosmos zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama