Jedna z nejsilnějších zbraní světa vyrazí do boje ještě letos. Hravě smete i ruskou Armatu

Teherán - O íránském tanku Karrar toho zatím moc slyšet nebylo. Útržky, které se objevují v tamních médiích i jinde po internetu, naznačují, že má jít o jednu z nejlepších zbraní současnosti. A stále více se ukazuje, že to s ní Írán myslí vážně. Stanovil dokonce datum, do kdy obdrží první kusy tanku íránské pozemní síly.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Nový íránský tank Karrar

Tank Karrar je jednou z nejnovějších a nejmocnějších zbraní světa. Tvrdí to o něm íránská armáda, která v březnu letošního roku spustila jeho sériovou výrobu. Podle tamního ministra obrany Hosejna Dehkana je tank dokonce silnější, než některé ruské zbraně.

Podle agentury MNA je tank vybaven elektronickým systémem kontroly palby, laserovým zaměřovačem, balistickým počítačem a pokrokovým navigačním zařízením. Stroj je tak na příklad schopen střílet na pohybující se cíle za tmy.

Tank má k dispozici také automatický systém kulometné palby a je neprodyšně uzavřený, což z něj činí obojživelné vozidlo. Dokáže se dostat přes hladinu řeky, ale umí se také pohybovat i pod hladinou, tudíž pro něj není ani rozvodněný terén překážkou.

"Karrar je v některých aspektech ještě dokonalejší než ruský T-90MS," dodal íránský ministr obrany s tím, že sériová výroba tanku bude probíhat v provincii Lorestan na západě země. 

Ruské tanky T-90 přitom patří neodmyslitelně k historii tamního armádního pokroku a naposledy je východní velmoc nasadila při bojích v Sýrii. Typ T-90MS, na který odkazuje Dehkana, je modernizovaná exportní verze tanku poháněná výkonným motorem a vybavena optikou Sosna-U, navigačním systémem GLONASS a reaktivním pancéřováním.

Íránský Karrar může ale směle konkurovat i jednomu z nejmodernějších tanků světa, ruské T-14 Armatě. Ten se vyznačuje zejména netradičním umístěním posádky, která se nenachází v tzv. věži stroje, nýbrž ve zvláštní kapsli položené níže a sestává jen ze dvou až tří členů posádky. Zničit tuto kapsli se zdá být skoro nemožné. Ruský tank je lehčí a rychlejší než západní analogie.

I přes ukázku nového íránského tanku je Armata podle řady zahraničních expertů stále nejlepším tankem na světě. Odpovídá mu nejen vybavení a pancíř, ale i výše zmíněný fakt, že posádka je vůbec poprvé umístěna do izolované pancéřové kapsle a zvyšuje se její naděje na přežití i v případě přímého zásahu tanku.

Jak přesně bude Armatě moci Karrar konkurovat se však dozvíme již brzy. Íránský brigádní generál Kiomars Heidari pro Tasnim News Agency uvedl, že první tanky budou do výzbroje pozemních jednotek zařazeny ještě letos. "Karrar je velmi dobrý tank. Je variabilní a už jsme ho otestovali během válečných her," pochvaluje si novinku íránské armády generál.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou…

13.12.2018 12:43 Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v…

Záhadný otvor v Sojuzu? Rusové museli do volného kosmu, pořídili unikátní…

12.12.2018 10:01 Aktualizováno Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně…

Co ukrývá asteroid Bennu? Sonda OSIRIS-REx ohlásila nečekaný objev

11.12.2018 10:35 Americká sonda OSIRIS-REx, která na začátku tohoto měsíce po více než dvouleté cestě vesmírem…

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

10.12.2018 18:30 Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama