K dobývání Měsíce se přidá také Izrael, vyšle své první robotické vozítko

Jeruzalém - Měsíc je lákadlem nejen pro USA, Rusko či Čínu. Své první robotické vozítku na souputníka Země vyšle v prosinci Izrael. Po přistání v únoru 2019 má zkoumat magnetické pole Měsíce a fotografovat jeho povrch.

Přidejte svůj názor

Země a Měsíc

Vozítko izraelské organizace SpaceIL má v průměru dva metry, je 1,5 metru vysoké a stojí na čtyřech nohou. Váží necelých 600 kilo, což z něj dělá dosud nejmenší vozítko na Měsíci. 

Vozítko vynese do vesmíru z USA raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX. "Jakmile vozítko přistane, bude zcela samostatné. Nejprve umístí na povrch Měsíce izraelskou vlajku a pak bude fotografovat povrch i sama sebe, bude také natáčet videa," řekl šéf SpaceIL Ido Anteby.

Izraelský lunární projekt začal v roce 2011, kdy několik inženýrů založilo organizaci SpaceIL, aby se účastnila soutěže LunarX Prize. Tu vyhlásila společnost Google, která chtěla částkou 20 milionů dolarů odměnit toho, kdo jako první z účastníků soutěže dostane na Měsíc své robotické vozítko, přesune ho po trase aspoň 500 metrů a vyšle na Zemi záběry z jeho pohybu. Soutěž byla letos zrušena, protože to v daném termínu nikdo nestihl.

Organizace SpaceIL ale získala finance od různých sponzorů, včetně například izraelského miliardáře Morise Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelsona, uvedl deník The Times of Israel. Celkem stál projekt asi 95 milionů dolarů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda vypustila na asteroid Ryugu dva roboty. Pohybují se dost nezvykle

21.09.2018 14:09 Aktualizováno Tokio - Japonská sonda Hajabusa 2 dnes u asteroidu Ryugu vzdáleného od Země zhruba 280 milionů…

Lapač kosmického smetí? První pokus dopadl na výbornou +VIDEO

20.09.2018 22:00 Londýn - První demonstrace možného aktivního odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy kolem…

Roboti pronikají i do školek. Jsou tak roztomilí, že jim děti neodolají …

19.09.2018 09:07 Peking - Děti v mateřské školce v Pekingu propukají v smích, když se snaží rozluštit hádanku,…

Zkáza lodi Tirpitz: Nejmocnější plavidlo historie bylo téměř nezničitelné

18.09.2018 09:26 Bitevní loď Tirpitz byla považována za jedno z nejmodernějších plavidel druhé světové války.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama