K dobývání Měsíce se přidá také Izrael, vyšle své první robotické vozítko

Jeruzalém - Měsíc je lákadlem nejen pro USA, Rusko či Čínu. Své první robotické vozítku na souputníka Země vyšle v prosinci Izrael. Po přistání v únoru 2019 má zkoumat magnetické pole Měsíce a fotografovat jeho povrch.

Přidejte svůj názor

Země a Měsíc
doporučujeme

Vozítko izraelské organizace SpaceIL má v průměru dva metry, je 1,5 metru vysoké a stojí na čtyřech nohou. Váží necelých 600 kilo, což z něj dělá dosud nejmenší vozítko na Měsíci. 

Vozítko vynese do vesmíru z USA raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX. "Jakmile vozítko přistane, bude zcela samostatné. Nejprve umístí na povrch Měsíce izraelskou vlajku a pak bude fotografovat povrch i sama sebe, bude také natáčet videa," řekl šéf SpaceIL Ido Anteby.

Izraelský lunární projekt začal v roce 2011, kdy několik inženýrů založilo organizaci SpaceIL, aby se účastnila soutěže LunarX Prize. Tu vyhlásila společnost Google, která chtěla částkou 20 milionů dolarů odměnit toho, kdo jako první z účastníků soutěže dostane na Měsíc své robotické vozítko, přesune ho po trase aspoň 500 metrů a vyšle na Zemi záběry z jeho pohybu. Soutěž byla letos zrušena, protože to v daném termínu nikdo nestihl.

Organizace SpaceIL ale získala finance od různých sponzorů, včetně například izraelského miliardáře Morise Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelsona, uvedl deník The Times of Israel. Celkem stál projekt asi 95 milionů dolarů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané se chlubí novou zbraní: Bude schopna rozpoutat skutečnou bouři v…

26.03.2019 11:48 Americká armáda plánuje obměnu pěchotního zbraňového arzenálu. Nejedná se však o běžnou modernizaci…

NASA změnila plány: První ženský tým nemůže do otevřeného kosmu. Důvod?

26.03.2019 09:57 První pracovní tým složený čistě z žen v pátek z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného…

Trumf americké armády? Orca XLUUV může způsobit revoluci v námořnictvu

25.03.2019 16:51 Aktualizováno Podle amerického serveru National Interest učinilo několik klíčových kroků ve svém vývoji velkých…

Původ otvoru v lodi Sojuz zůstává záhadou, není vyloučen ani zákeřný úmysl

25.03.2019 14:29 Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama