Ruské rakety Iskander dokážou vyděsit celý svět i NATO

Moskva - Ruská raketová zbraň známá jako Iskander patří do čísla gigantů světové militaristické techniky. Původně byla navržena tak, aby se jednoduše dokázala vyhnout jakékoli obraně proti raketám. Současné technologie protiraketové ochrany jsou téměř bezmocné. Podle médií ruské rakety typu Iskander se současně nacházejí i na území Sýrie.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Raketa Iskander-M

V mediích se objevila informace, že ruské rakety Iskander ze strategických důvodů se nacházejí na území Sýrie, kde v případě potřeby můžou zasáhnou do Turecka, Jordánska, Izraele či Libanonu.

Iskander je výsledkem dlouhého technického vývoje, který začal ještě v Sovětském svazu. Proces vylepšování těchto raket pokračuje až dodnes. V roce 2004 byl dokončen vývoj základní střely a okolo roku 2011 se objevila novější vylepšená střela. Podle americké televize FOX Rusko používalo Iskander v roce 2017 v Sýrii, kde bojovalo proti povstalcům.

Raketa Iskander má hmotnost přibližně 3,8 tuny a vyvíjí rychlost na 2100 metrů za sekundu, což z ní dělá nesnadný terč pro nepřátelskou protivzdušnou obranu. Rakety kromě toho můžou jednoduše manévrovat proti systému protiraketové ochrany.

Iskander dosáhne do vzdálenosti 500 kilometrů a cíl zasáhnou s přesností na zhruba pět metrů. Příprava k jejích odpálení trvá pouze několik minut. Balistické rakety krátkého doletu mohou nést jadernou bojovou hlavici a nejen ji. 

Ze strategického a taktického hlediska tyto rakety se nacházejí na nejbližším možné území k Evropě – a to je ruský Kaliningrad. V tomto komplexu je zapojen i nejnovější výstražný radarový systém, který monitoruje případný útok ze strany NATO. Stejně jako Rusko, NATO v poslední době své síly koncentruje převážně u ruských hranic. 

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS zamířila americká kosmická loď Cygnus, veze i zásobu zmrzliny +VIDEO

17.11.2018 10:43 Raketa Antares americké společnosti Northrop Grumman se dnes vydala na oběžnou dráhu s nákladní…

Raketa Sojuz-FG tentokrát úspěšně odstartovala, k ISS míří vesmírný kamion

16.11.2018 20:18 Aktualizováno Ruská raketa Sojuz-FG dnes z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně vynesla do vesmíru nákladní…

Kolohousenka: První československý tank měl být supermoderní, naprosto…

16.11.2018 08:25 Již v prvních letech své existence se Československo rozhodlo vybudovat tankové vojsko. S…

Co budeme dělat s mobily v roce 2025? Nový výzkum je pro Čechy znepokojivý

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Mobilní telefony vládnou světu a jejich budoucnost je nanejvýš zářná. Nový výzkum by ale mohl Čechy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama