Ruské rakety Iskander dokážou vyděsit celý svět i NATO

Moskva - Ruská raketová zbraň známá jako Iskander patří do čísla gigantů světové militaristické techniky. Původně byla navržena tak, aby se jednoduše dokázala vyhnout jakékoli obraně proti raketám. Současné technologie protiraketové ochrany jsou téměř bezmocné. Podle médií ruské rakety typu Iskander se současně nacházejí i na území Sýrie.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Raketa Iskander-M

V mediích se objevila informace, že ruské rakety Iskander ze strategických důvodů se nacházejí na území Sýrie, kde v případě potřeby můžou zasáhnou do Turecka, Jordánska, Izraele či Libanonu.

Iskander je výsledkem dlouhého technického vývoje, který začal ještě v Sovětském svazu. Proces vylepšování těchto raket pokračuje až dodnes. V roce 2004 byl dokončen vývoj základní střely a okolo roku 2011 se objevila novější vylepšená střela. Podle americké televize FOX Rusko používalo Iskander v roce 2017 v Sýrii, kde bojovalo proti povstalcům.

Raketa Iskander má hmotnost přibližně 3,8 tuny a vyvíjí rychlost na 2100 metrů za sekundu, což z ní dělá nesnadný terč pro nepřátelskou protivzdušnou obranu. Rakety kromě toho můžou jednoduše manévrovat proti systému protiraketové ochrany.

Iskander dosáhne do vzdálenosti 500 kilometrů a cíl zasáhnou s přesností na zhruba pět metrů. Příprava k jejích odpálení trvá pouze několik minut. Balistické rakety krátkého doletu mohou nést jadernou bojovou hlavici a nejen ji. 

Ze strategického a taktického hlediska tyto rakety se nacházejí na nejbližším možné území k Evropě – a to je ruský Kaliningrad. V tomto komplexu je zapojen i nejnovější výstražný radarový systém, který monitoruje případný útok ze strany NATO. Stejně jako Rusko, NATO v poslední době své síly koncentruje převážně u ruských hranic. 

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda Hajabusa 2 se přibližuje k asteroidu, čeká ji složitý manévr

21.02.2019 11:08 Japonská sonda Hajabusa 2 se dnes začala přibližovat k asteroidu Ryugu, z jehož povrchu v noci na…

Technická revoluce: Samsung představil ohebný telefon a S10, nejlepší…

20.02.2019 23:17 Aktualizováno Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics dnes představil několik nových…

Takové zbraně nemá nikdo na světě, chlubil se Putin. Co o nich víme?

20.02.2019 12:25 Ruský prezident Vladimír Putin v březnu minulého roku hrdě představil šest zbraní schopných nést…

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama