Kruté válečné strategie? Lidé se neštítí použit zvířata k zabíjení nepřátel

Tvrdí se, že ve válce a v lásce se může všechno. A v případě války končí veškerá láska ke zvířatům a lidé se neštítí použit živé tvory k válčení a zabíjení. A že to byly občas nápady skutečně podivné, i když dokazovaly velkou představivost těch, kteří s nimi přišli, si dokážeme v následujícím článku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koťátko (Nicolas Suzor)
doporučujeme

1) Výbušné krysy

Byl to další z brilantních plánů britské SAS. Nacpat krysí mrtvolky výbušninou. Pokud by se mrtvolky dostatečně prohřály, vybuchly by. Použití by bylo především v provozech s velkou teplotou jako byly hutě nebo místnosti s karmu či železniční výtopny. Plán byl skutečně proveden a krysí mrtvolky s výbušninou v roce 1941 putovaly k francouzskému odboji. Němci se však zmocnili kontrabandu ještě před jeho dodáním odboji. Vyvolalo to u nich paniku a všechny továrny byly deratizovány a střeženy před krysami. Náklady, které Němci na tyto opatření vydali, je stali více než škody z případných sabotáží za použití výbušných krys.

2) Protitankový psi

S protitankovými psi přišli Sověti. Idea byla jednoduchá. Psa obalí výbušninou a vyšlou proti nepřátelským tankům. Jakmile se pes dostane pod tank, rozbuška zavadí o jeho dno a pes vybuchne i s tankem. Výcvik probíhal jednoduše. Psům se pod nastartované tanky dávalo žrádlo, a tak si na tank zvykli. Na cvičišti to šlo snadno, na bojišti to bylo horší. I přes občasné úspěchy se pes často splašil nebo se vydal pod vlastní tank.

Účinek na Němce byl opět psychologicky. Paniku u nich způsoboval každý vesnicky pes. Po roce 1942 bojové nasazení protitankových psů skončilo úplně. Méně známou skutečností je, že podobný program měli i Japonci a Američané. Ti chtěli vycvičit psi schopné donést nálož na svém těle do nepřátelských bunkrů. Během výcviku se však psi vraceli i s bombou ke svým pánům ještě před jejich výbuchem, a tak byl program na konci roku 1943 zastaven.

3) Netopýr-bomba a naváděcí holub

S nápadem použít netopýry jako nosiče malých zápalných bomb, které by se dostaly i do podzemních továren, přišel zubař Lytle S. Adams v roce 1943. armáda by se jím zřejmě nezabývala, pokud by to nebyl zubař první dámy Eleonor Rooseveltové.  Během Projektu X-ray (Rentgen), jak operaci nazvala armáda, byly netopýři pokusně nasazeni v Novém Mexiku a skutečně se jim podařilo zapálit několik budov.

Projekt byl však zastaven, protože operačně mohl být nasazen až v srpnu 1945. A v tu dobu byla již k dispozici atomová bomba. O dva roky později přišlo letectvo s projektem Pigeon (Holub). Holub měl být vycvičen tak, aby našel skryté nepřátelské zařízení, přičemž měl na krku naváděcí zařízení. To mělo na místo navést bombardovací letectvo. Projekt byl zastaven v roce 1953. S pokrokem v elektronice se stal „holubí systém“ zastaralý.

4) Slepice umí zahřát nejen vejce

Projekt Blue Peacock (Modrý páv) nebo také Blue Bunny (Modrý zajíc) má své místo ve studené válce na začátku 50.let. Britská armáda chtěla proti útočící sovětské armádě nasadit „nášlapnou atomovou minu“. Ta by vybuchla po týdnu, kdy by již bylo Západní Německo pro sovětskou armádu týlem a její výbuch měl narušit zásobování vojsk. Problém byla elektronika. Ta byla v 50. letech v atomové bombě velmi citlivá na teplotu.

Když byla zbraň zakopaná v zemi, mohla její teplota klesnout pod kritickou mez a v rozhodující chvíli selhat. Řešení bylo originální. Optimální stálou pracovní teplotu měly zajistit slepice svým tělesným teplem. Britové jednoduše chtěli nad atomovou bombou postavit kurník. Naštěstí celý projekt byl v roce 1958 zastaven. Nebezpečí selhání bylo až příliš velké. Celý projekt byl odtajněn 1. dubna 2004 a nebylo divu, že jej média považovala za vtip.

5) Akustická kočka

Další velmi sofistikovaný plán, který selhal na „podružnostech“. CIA v 60. letech hledala metodu, která by jí dovolila nepozorovaně odposlouchávat sovětské ambasády a potencionálně i samotný Kreml. Nepozorovaným špionem se měly stát toulavé kočky. Do těch chtěli američtí agenti zašít odposlouchávací zařízení. První „kocour-špion“ byl vysazen u sovětské ambasády ve Washingtonu. Záhy však byl přejet taxíkem. Další už byl úspěšnější.

Zařízení fungovalo perfektně, leč vše selhalo kvůli zvířeti. Kočka byla příliš neposedná a nevydržela na místě dostatečně dlouho, aby zaznamenala delší natož důležitý rozhovor. Program, která stál americké daňové poplatníky 20 milionů dolarů, byl nakonec ukončen a z kočky bylo odposlouchávací zařízení odstraněno. Prý se dožila vysokého věku. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

17.10.2019 10:07 Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou…

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

11.10.2019 09:22 Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama