Záhada rozluštěna: Co se po spláchnutí toalety v letadle?

Cestovali jste v létě na dovolenou letadlem? Pokud ano, možná jste využili tamní toalety. A možná vás také napadlo, co se s obsahem děje po spláchnutí. Opravdu se vypustí z letadla ven, jako tomu bývá u vlaků? Tady je to trochu složitější.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé si nezřídka myslí, že obsah toalety v letadle je za letu vypouštěn na zem. To ale není možné hned z několika důvodů. V letadle by jakákoliv otevřená díra za letu způsobila podtlak, což by mohlo let samotný vážně poškodit. Ještě více by ale byli v ohrožení lidé na zemi.

Letadla běžně létají ve výškách 10 tisíc metrů nad zemí. Pokud byste vyhodili z letadla jakýkoliv předmět, hrozilo by, že by při pádu na zem mohl způsobit vážné škody na zdraví či majetku. Cestou by navíc pravděpodobně zmrznul, což by jen umocnilo způsobené škody.

Na rozdíl od vlaků tak obsah toalety nikam nepadá. Podtlakem se vysaje z mísy a sbírá se do speciální nádoby umístěné na konci letadla. Ta je pak po přistání vyměněna za čistou.

Jistě vás také napadlo, proč toalety v letadlech neobsahují vodu. Je to čistě z ekonomických důvodů. Čím těžší letoun je, tím více spotřebuje paliva. A zásobník vody na splachování by aerolinky vyšel zbytečně draho.

V minulosti se proto požívaly speciální kapaliny pouze na odstraňování zápachu, i od nich se ale upustilo. Mísa toalety je nyní tvořena nepřilnavým povrchem a veškerý její obsah je vysán do již zmíněné nádoby.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test kosmické lodi Starship skončil pohromou +VIDEO

21.11.2019 16:52 Prototyp vyvíjené lodě Starship, se kterou chce americká soukromá společnost SpaceX kolonizovat…

Astronauti z ISS opravují spektrometr, náročnou operaci zahájili úspěšně

15.11.2019 20:55 Aktualizováno Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Luca Parmitano a amerického Národního úřadu pro…

Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

14.11.2019 23:11 Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon…

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

14.11.2019 16:54 Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama