Záhada rozluštěna: Co se po spláchnutí toalety v letadle?

Cestovali jste v létě na dovolenou letadlem? Pokud ano, možná jste využili tamní toalety. A možná vás také napadlo, co se s obsahem děje po spláchnutí. Opravdu se vypustí z letadla ven, jako tomu bývá u vlaků? Tady je to trochu složitější.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Lidé si nezřídka myslí, že obsah toalety v letadle je za letu vypouštěn na zem. To ale není možné hned z několika důvodů. V letadle by jakákoliv otevřená díra za letu způsobila podtlak, což by mohlo let samotný vážně poškodit. Ještě více by ale byli v ohrožení lidé na zemi.

Letadla běžně létají ve výškách 10 tisíc metrů nad zemí. Pokud byste vyhodili z letadla jakýkoliv předmět, hrozilo by, že by při pádu na zem mohl způsobit vážné škody na zdraví či majetku. Cestou by navíc pravděpodobně zmrznul, což by jen umocnilo způsobené škody.

Na rozdíl od vlaků tak obsah toalety nikam nepadá. Podtlakem se vysaje z mísy a sbírá se do speciální nádoby umístěné na konci letadla. Ta je pak po přistání vyměněna za čistou.

Jistě vás také napadlo, proč toalety v letadlech neobsahují vodu. Je to čistě z ekonomických důvodů. Čím těžší letoun je, tím více spotřebuje paliva. A zásobník vody na splachování by aerolinky vyšel zbytečně draho.

V minulosti se proto požívaly speciální kapaliny pouze na odstraňování zápachu, i od nich se ale upustilo. Mísa toalety je nyní tvořena nepřilnavým povrchem a veškerý její obsah je vysán do již zmíněné nádoby.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chytili jsme ji, hlásí posádka z ISS. Kosmická loď Cygnus přivezla i…

19.11.2018 15:40 K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes podle plánu dorazila americká nákladní loď Cygnus…

K ISS dorazila kosmická loď Progress, na palubě má 2,5 tuny nákladu

18.11.2018 21:37 U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes zakotvila ruská nákladní loď Progress. Na svých…

K ISS zamířila americká kosmická loď Cygnus, veze i zásobu zmrzliny +VIDEO

17.11.2018 10:43 Raketa Antares americké společnosti Northrop Grumman se dnes vydala na oběžnou dráhu s nákladní…

Raketa Sojuz-FG tentokrát úspěšně odstartovala, k ISS míří vesmírný kamion

16.11.2018 20:18 Aktualizováno Ruská raketa Sojuz-FG dnes z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně vynesla do vesmíru nákladní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama