Záhada rozluštěna: Co se po spláchnutí toalety v letadle?

Cestovali jste v létě na dovolenou letadlem? Pokud ano, možná jste využili tamní toalety. A možná vás také napadlo, co se s obsahem děje po spláchnutí. Opravdu se vypustí z letadla ven, jako tomu bývá u vlaků? Tady je to trochu složitější.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Lidé si nezřídka myslí, že obsah toalety v letadle je za letu vypouštěn na zem. To ale není možné hned z několika důvodů. V letadle by jakákoliv otevřená díra za letu způsobila podtlak, což by mohlo let samotný vážně poškodit. Ještě více by ale byli v ohrožení lidé na zemi.

Letadla běžně létají ve výškách 10 tisíc metrů nad zemí. Pokud byste vyhodili z letadla jakýkoliv předmět, hrozilo by, že by při pádu na zem mohl způsobit vážné škody na zdraví či majetku. Cestou by navíc pravděpodobně zmrznul, což by jen umocnilo způsobené škody.

Na rozdíl od vlaků tak obsah toalety nikam nepadá. Podtlakem se vysaje z mísy a sbírá se do speciální nádoby umístěné na konci letadla. Ta je pak po přistání vyměněna za čistou.

Jistě vás také napadlo, proč toalety v letadlech neobsahují vodu. Je to čistě z ekonomických důvodů. Čím těžší letoun je, tím více spotřebuje paliva. A zásobník vody na splachování by aerolinky vyšel zbytečně draho.

V minulosti se proto požívaly speciální kapaliny pouze na odstraňování zápachu, i od nich se ale upustilo. Mísa toalety je nyní tvořena nepřilnavým povrchem a veškerý její obsah je vysán do již zmíněné nádoby.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejšílenější místo, na kterém jste viděli reklamu. Rusům asi přeskočilo

21.01.2019 17:44 Aktualizováno Podíváte se z okna a na noční obloze uvidíte reklamní logo. Zní vám to jako sci-fi? Rusové pracují…

Hřebíková bomba: Oblíbená zbraň teroristů, které nelze utéct

20.01.2019 10:47 Teroristé po celém světě používají k útoku mnoho zbraní. Jednou z těch nejoblíbenějších je takzvaná…

IBM odhalilo první komerční kvantový počítač

20.01.2019 09:29 Společnost IBM do nového roku vykročila evidentně správnou nohou. IBM totiž odhalilo první kvantový…

Šestkrát horší než Titanic. Potopení nacistického giganta je největší…

19.01.2019 12:24 Když se řekne námořní katastrofa, vybavíme si Titanic. Historie ale zná daleko tragičtější nehody.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama