Japonsko dočasně odložilo přistání sondy Hajabusa na asteroidu

Japonská kosmická agentura JAXA odložila přistání své sondy Hajabusa 2 na asteroidu Ryugu. Vědci totiž potřebují více času na to, aby pro přistání na skalnatém povrchu našli vhodné místo. Poprvé by tak mohla sonda přistát na asteroidu nejdříve v lednu, napsala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Sonda Hajabusa 2

Sonda Hajabusa 2 bez lidské posádky letěla do blízkosti asteroidu Ryugu více než tři roky, během nichž zdolala 280 milionů kilometrů, a u asteroidu operuje od června. Sonda by měla na asteroidu přistát celkem třikrát; odebrat zde má vzorky, které by pomohly najít stopy původu sluneční soustavy. Se sběrem prvních vzorků počítala JAXA už na konci října.

Podle vedoucího projektu Juičiho Cudy je ale povrch asteroidu více skalnatý, než se očekávalo. Experti tak potřebují nejméně další měsíc na to, aby vymysleli nový přistávací plán. Jednoměsíční zpoždění v tomto ročním období přitom podle AP znamená další dva nečinné měsíce, sonda totiž bude na opačné straně Slunce, než je v listopadu a prosinci Země, což znemožní komunikaci s ní.

Vědci nyní analyzují data a fotografie shromážděné třemi rouvery, které Hajabusa na asteroid poslala, a snaží se najít nejlepší místo pro přistání sondy. Dva japonské rouvery přistaly na Ryugu v září, třetí německo-francouzské zařízení pak minulý týden.

Expedice Hajabusa 2 je druhým projektem JAXA zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků z nich na Zemi. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung Galaxy S10: Co nabízí trojice nově představených novinek?

22.02.2019 17:30 Před pár dny představil Samsung dlouho očekávaný model Galaxy S10, který je oslavou deseti let této…

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 16:44 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

NASA si předplatí místa v Sojuzech do roku 2020, budou sloužit jako záloha

22.02.2019 10:16 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si chce do roku 2020 zajistit místa pro své…

Sonda Hajabusa 2 odebrala vzorky z asteroidu, musela ho "ostřelovat"

22.02.2019 09:17 Aktualizováno Japonská kosmická sonda Hajabusa 2 dnes úspěšně přistála na asteroidu Ryugu vzdáleném asi 340…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama