Japonsko dočasně odložilo přistání sondy Hajabusa na asteroidu

Japonská kosmická agentura JAXA odložila přistání své sondy Hajabusa 2 na asteroidu Ryugu. Vědci totiž potřebují více času na to, aby pro přistání na skalnatém povrchu našli vhodné místo. Poprvé by tak mohla sonda přistát na asteroidu nejdříve v lednu, napsala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Sonda Hajabusa 2

Sonda Hajabusa 2 bez lidské posádky letěla do blízkosti asteroidu Ryugu více než tři roky, během nichž zdolala 280 milionů kilometrů, a u asteroidu operuje od června. Sonda by měla na asteroidu přistát celkem třikrát; odebrat zde má vzorky, které by pomohly najít stopy původu sluneční soustavy. Se sběrem prvních vzorků počítala JAXA už na konci října.

Podle vedoucího projektu Juičiho Cudy je ale povrch asteroidu více skalnatý, než se očekávalo. Experti tak potřebují nejméně další měsíc na to, aby vymysleli nový přistávací plán. Jednoměsíční zpoždění v tomto ročním období přitom podle AP znamená další dva nečinné měsíce, sonda totiž bude na opačné straně Slunce, než je v listopadu a prosinci Země, což znemožní komunikaci s ní.

Vědci nyní analyzují data a fotografie shromážděné třemi rouvery, které Hajabusa na asteroid poslala, a snaží se najít nejlepší místo pro přistání sondy. Dva japonské rouvery přistaly na Ryugu v září, třetí německo-francouzské zařízení pak minulý týden.

Expedice Hajabusa 2 je druhým projektem JAXA zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků z nich na Zemi. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Okamžik hrůzy v kabině Sojuzu. Kosmonauti přežili zázrakem, příští…

12.10.2018 17:41 Aktualizováno Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k…

Jak se hledají mimozemšťané? Obří teleskopy denně skenují galaxii

12.10.2018 11:00 Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání…

Start Sojuzu se nezdařil. Kosmonauti nouzově přistáli, o jejich stavu se…

11.10.2018 17:45 Aktualizováno Dnešní start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se…

Polikarpov U-2: Létající Kurník zatápěl Němcům i Američanům

11.10.2018 12:39 Aktualizováno 2. světová válka má mnoho tichých, neopěvovaných a nepředpokládaných hrdinů. Jedním z nich je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama