Nanotechnologie jako hit současnosti? O jejich nebezpečí se nemluví, člověku mohou vážně ublížit

Nanotechnologie jsou stále rozšířenější, najdeme je téměř všude kolem nás. S jejich šířením se ale zároveň zvětšuje riziko, které tyto technologie přináší pro lidi, varují vědci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

SEM snímek nanovlákenné příze, autor: Jiri Chvojka

V této chvíli jsou nanotechnologie ve světě vědy žhavým tématem, ovlivńují celou řadu sektorů od potravinářskéhoo průmyslu, přes zpracování odpadů až po zdravotnictví. Spolu s jejich šířením je ale podle vědců třeba ptát se na to, jak jsou potenciálně nebezpečné technologie regulovány.

Podle definice jsou nanotechnologie technologie, které mají rozměry menší než 100 nanometrů - 10,000,000 nanometrů je ekvivalent jednoho centimetru.

Tato technologie v podstatě znamená manipulaci s atomy za určitým konkrétním cílem - jako je například boj proti rakovině. Mohou být také využity v potravinářském průmyslu na změnu složení výrobků a při vyrábění silnějších obalů.

Přináší s sebou ale i rizika, která vyvolávají žádosti po jejich větší regulaci. Andrew Maynard, vědecký poradce z centra Woodrow Wilson International Center, patří mezi ty, kteří volají po provedení dalších studií týkajících se potenciální toxicity nanočástic.

V rozhovoru pro Technology Review nastínil potenciální nebezpečí. Nanočástice podle něj snadno pronikají do lidského těla, jsou biologicky aktivnější než větší částice, mají větší měrný povrch a schopnost dlouhodobě přetrvávat v životním prostředí a hromadit se tam. „Víme ze studií na zvířatech, že velmi, velmi jemné částice mohou vstoupit do výstelky plic a dostat se do krve a vstoupit i do jiných orgánů,“ vysvětluje.

„Existují důkazy, že se nanočástice mohou přesunout do mozku podél čichového nervu, takže při tom zcela obchází bariéru krve a mozku,“ vysvětluje.

Na otázku, zda existuje potřeba dalšího výzkumu, Maynard odpověděl: „Je zřejmé, že jde o společnou odpovědnost mezi vládami a průmyslem. Je to poměrně silný argument pro vlády po celém světě, aby investovaly do výzkumu. Otázkou je, co jedny činí škodlivými a druhé bezpečnými,“ dodává expert.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šestkrát horší než Titanic. Potopení nacistického giganta je největší…

19.01.2019 12:24 Když se řekne námořní katastrofa, vybavíme si Titanic. Historie ale zná daleko tragičtější nehody.…

Nová ruská zbraň děsí. Může oslepit celý svět

19.01.2019 11:13 Americká rozvědka minulý měsíc zaznamenala úspěšný test nové ruské protidružicové obrany, uvedla…

Ruský šrot ve vesmíru? Základní stavební kámen ISS je v kritickém stavu

18.01.2019 15:59 Část zařízení ruského modulu Zarja, který byl v roce 1998 základním stavebním kamenem Mezinárodní…

Smrt z nebes. Prohlédněte si legendární stroj AC-130 v akci

18.01.2019 09:52 Aktualizováno Letadlo AC-130 je speciálně upravený a těžce vyzbrojený stroj určený k palebné podpoře. Na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama