Havárie Sojuzu-FG zůstává záhadou. Příčina je zřejmě závažnější, než se myslelo

Příčina selhání nosné rakety Sojuz-FG, kvůli níž musela před dvěma týdny nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou, stále není jednoznačně určena. Potvrzeno není ani to, zda za vše může vadné čidlo dávající signál k oddělení bloku motoru rakety. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle tohoto zdroje havarijní komise složená z expertů vybraných ruskou kosmickou agenturou Roskosmos znovu prověří celý cyklus výroby a přípravy rakety Sojuz-FG. Cílem je pokusit se zjistit odchylky při výrobě a zkouškách, které mohly vést k havárii.

Týká se to celé výroby v samarském raketovém kosmickém centru Progress, ale i sestavení rakety, testů a předstartovní přípravy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V poslední době se členové komise klonili k verzi chyby při sestavování rakety, nicméně proti tomu bylo nemálo oponentů.

Ukazovali například na to, že čidlo spouštějící oddělení bloku rakety nemuselo být ohnuto při sestavování na kosmodromu, ale až při dopadu prvního stupně Sojuzu-FG na Zem nebo při nakládání a převozu zbylých částí z Kazachstánu do Samary.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague měli na orbitální komplex dorazit ještě téhož dne po zhruba šestihodinovém letu. Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se posádka díky záchrannému systému úspěšně vrátila na Zemi.

RIA Novosti minulý týden citovala anonymní zdroj z ruského kosmického průmyslu, který řekl, že jednou z příčin nezdařeného startu by mohla být i sabotáž. O této údajné možnosti se ale agentura v dnešní zprávě nezmínila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Rusko-americká posádka Sojuzu přistála u ISS, její mise potrvá 204 dní

15.03.2019 10:00 Po přibližně šestihodinovém letu dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně přistála ruská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama