Havárie Sojuzu-FG zůstává záhadou. Příčina je zřejmě závažnější, než se myslelo

Příčina selhání nosné rakety Sojuz-FG, kvůli níž musela před dvěma týdny nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou, stále není jednoznačně určena. Potvrzeno není ani to, zda za vše může vadné čidlo dávající signál k oddělení bloku motoru rakety. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle tohoto zdroje havarijní komise složená z expertů vybraných ruskou kosmickou agenturou Roskosmos znovu prověří celý cyklus výroby a přípravy rakety Sojuz-FG. Cílem je pokusit se zjistit odchylky při výrobě a zkouškách, které mohly vést k havárii.

Týká se to celé výroby v samarském raketovém kosmickém centru Progress, ale i sestavení rakety, testů a předstartovní přípravy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V poslední době se členové komise klonili k verzi chyby při sestavování rakety, nicméně proti tomu bylo nemálo oponentů.

Ukazovali například na to, že čidlo spouštějící oddělení bloku rakety nemuselo být ohnuto při sestavování na kosmodromu, ale až při dopadu prvního stupně Sojuzu-FG na Zem nebo při nakládání a převozu zbylých částí z Kazachstánu do Samary.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague měli na orbitální komplex dorazit ještě téhož dne po zhruba šestihodinovém letu. Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se posádka díky záchrannému systému úspěšně vrátila na Zemi.

RIA Novosti minulý týden citovala anonymní zdroj z ruského kosmického průmyslu, který řekl, že jednou z příčin nezdařeného startu by mohla být i sabotáž. O této údajné možnosti se ale agentura v dnešní zprávě nezmínila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chytili jsme ji, hlásí posádka z ISS. Kosmická loď Cygnus přivezla i…

19.11.2018 15:40 K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes podle plánu dorazila americká nákladní loď Cygnus…

K ISS dorazila kosmická loď Progress, na palubě má 2,5 tuny nákladu

18.11.2018 21:37 U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes zakotvila ruská nákladní loď Progress. Na svých…

K ISS zamířila americká kosmická loď Cygnus, veze i zásobu zmrzliny +VIDEO

17.11.2018 10:43 Raketa Antares americké společnosti Northrop Grumman se dnes vydala na oběžnou dráhu s nákladní…

Raketa Sojuz-FG tentokrát úspěšně odstartovala, k ISS míří vesmírný kamion

16.11.2018 20:18 Aktualizováno Ruská raketa Sojuz-FG dnes z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně vynesla do vesmíru nákladní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama