Havárie Sojuzu-FG zůstává záhadou. Příčina je zřejmě závažnější, než se myslelo

Příčina selhání nosné rakety Sojuz-FG, kvůli níž musela před dvěma týdny nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou, stále není jednoznačně určena. Potvrzeno není ani to, zda za vše může vadné čidlo dávající signál k oddělení bloku motoru rakety. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle tohoto zdroje havarijní komise složená z expertů vybraných ruskou kosmickou agenturou Roskosmos znovu prověří celý cyklus výroby a přípravy rakety Sojuz-FG. Cílem je pokusit se zjistit odchylky při výrobě a zkouškách, které mohly vést k havárii.

Týká se to celé výroby v samarském raketovém kosmickém centru Progress, ale i sestavení rakety, testů a předstartovní přípravy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V poslední době se členové komise klonili k verzi chyby při sestavování rakety, nicméně proti tomu bylo nemálo oponentů.

Ukazovali například na to, že čidlo spouštějící oddělení bloku rakety nemuselo být ohnuto při sestavování na kosmodromu, ale až při dopadu prvního stupně Sojuzu-FG na Zem nebo při nakládání a převozu zbylých částí z Kazachstánu do Samary.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague měli na orbitální komplex dorazit ještě téhož dne po zhruba šestihodinovém letu. Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se posádka díky záchrannému systému úspěšně vrátila na Zemi.

RIA Novosti minulý týden citovala anonymní zdroj z ruského kosmického průmyslu, který řekl, že jednou z příčin nezdařeného startu by mohla být i sabotáž. O této údajné možnosti se ale agentura v dnešní zprávě nezmínila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

15.01.2019 12:46 Aktualizováno Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo…

Čína pošle na Měsíc další sondu, vyzvedne vzorky z jeho odvrácené strany

14.01.2019 13:01 Čína hodlá ke konci letošního roku poslat pro vzorky z povrchu přivrácené strany Měsíce sondu…

Apple na letošek plánuje tři nové iPhony, nastoupí displeje OLED

11.01.2019 13:13 Americká společnost Apple se chystá na podzim představit tři nové chytré telefony iPhone včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama