Parkerova sonda překonala rekord přiblížení ke Slunci, hlásí NASA

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe se stala přístrojem vyrobeným lidmi, který se dostal nejblíže ke Slunci. V pondělí pozdě odpoledne SEČ sonda překonala dosavadní rekordní vzdálenost 42,7 milionu kilometrů, kterou zaznamenal německo-americký aparát Helios 2 v dubnu 1976. Na svém webu o tom informovala NASA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Slunce

Parker Solar Probe se vydala k hvězdě našeho planetárního systému z floridského Mysu Canaveral 12. srpna.

zdroj: YouTube

Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o Slunci, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci.

Sonda je první zařízení vyslané lidmi do vesmíru, které pronikne do sluneční koróny, což je oblast atmosféry naší hvězdy. Vědci chtějí, aby jim zaslané údaje pomohly objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Sonda během své mise, rozplánované do roku 2025, provede 24 nejbližších průletů kolem Slunce. První je propočítán už na 6. listopadu kolem půl páté ráno SEČ, kdy se aparát dostane 24 milionů kilometrů daleko od povrchu hvězdy. Nejvíce se ke Slunci má přiblížit v roce 2024, a to na 6,164 milionu kilometrů.

Podle propočtů vědců Parker Solar Probe v noci na dnešek překonala i dosavadní rekord nejrychleji letícího kosmického přístroje, a to 247.000 kilometrů za hodinu. Toho dosáhla v dubnu 1976 již zmíněná sonda Helios 2.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chytili jsme ji, hlásí posádka z ISS. Kosmická loď Cygnus přivezla i…

19.11.2018 15:40 K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes podle plánu dorazila americká nákladní loď Cygnus…

K ISS dorazila kosmická loď Progress, na palubě má 2,5 tuny nákladu

18.11.2018 21:37 U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes zakotvila ruská nákladní loď Progress. Na svých…

K ISS zamířila americká kosmická loď Cygnus, veze i zásobu zmrzliny +VIDEO

17.11.2018 10:43 Raketa Antares americké společnosti Northrop Grumman se dnes vydala na oběžnou dráhu s nákladní…

Raketa Sojuz-FG tentokrát úspěšně odstartovala, k ISS míří vesmírný kamion

16.11.2018 20:18 Aktualizováno Ruská raketa Sojuz-FG dnes z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně vynesla do vesmíru nákladní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama