Rakety Sojuz se musí rozebrat, vadné čidlo může způsobit katastrofu

Ještě dvě další nosné rakety Sojuz mohou být vybaveny vadným čidlem, které způsobilo selhání rakety Sojuz-FG 11. října po startu z Bajkonuru. Uvedl to dnes šéf havarijní komise ruské vesmírné korporace Roskosmos Oleg Skorobogatov.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bajkonur

Specialisté proto rozeberou, prověří a znovu složí dvě rakety, z nichž jedna je na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně a druhá na Bajkonuru v Kazachstánu, uvedla agentura Interfax s odvoláním na Skorobogatova. Montáž má být zdokumentována fotografiemi a videozáznamem, aby se předešlo chybě.

Právě při montáži rakety Sojuz-FG na Bajkonuru bylo podle šéfa havarijní komise poškozeno čidlo signalizující rozdělení prvního a druhého stupně nosné rakety, a to způsobilo havárii, která vedla k nouzovému přistání vesmírné lodi se dvěma kosmonauty.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague díky záchrannému systému úspěšně vrátili na Zemi.

Další loď se zásobami má k ISS letět 16. listopadu, start další posádky by se podle Roskosmosu mohl uskutečnit 3. prosince.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský šrot ve vesmíru? Základní stavební kámen ISS je v kritickém stavu

18.01.2019 15:59 Část zařízení ruského modulu Zarja, který byl v roce 1998 základním stavebním kamenem Mezinárodní…

Smrt z nebes. Prohlédněte si legendární stroj AC-130 v akci

18.01.2019 09:52 Aktualizováno Letadlo AC-130 je speciálně upravený a těžce vyzbrojený stroj určený k palebné podpoře. Na své…

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Íránská raketa selhala, nedokázala vynést družici na oběžnou dráhu

15.01.2019 12:46 Aktualizováno Írán se dnes pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama