Rakety Sojuz se musí rozebrat, vadné čidlo může způsobit katastrofu

Ještě dvě další nosné rakety Sojuz mohou být vybaveny vadným čidlem, které způsobilo selhání rakety Sojuz-FG 11. října po startu z Bajkonuru. Uvedl to dnes šéf havarijní komise ruské vesmírné korporace Roskosmos Oleg Skorobogatov.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bajkonur
doporučujeme

Specialisté proto rozeberou, prověří a znovu složí dvě rakety, z nichž jedna je na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně a druhá na Bajkonuru v Kazachstánu, uvedla agentura Interfax s odvoláním na Skorobogatova. Montáž má být zdokumentována fotografiemi a videozáznamem, aby se předešlo chybě.

Právě při montáži rakety Sojuz-FG na Bajkonuru bylo podle šéfa havarijní komise poškozeno čidlo signalizující rozdělení prvního a druhého stupně nosné rakety, a to způsobilo havárii, která vedla k nouzovému přistání vesmírné lodi se dvěma kosmonauty.

Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague díky záchrannému systému úspěšně vrátili na Zemi.

Další loď se zásobami má k ISS letět 16. listopadu, start další posádky by se podle Roskosmosu mohl uskutečnit 3. prosince.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Astronauti vystoupili z ISS do volného kosmu, čeká je náročný úkol

22.03.2019 14:52 Američtí astronauti Anne McClainová a Nick Hague dnes vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice …

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Toyota na Měsíci? Automobilka vyvíjí lunární vozidlo s dojezdem 10 tisíc…

18.03.2019 10:45 Japonská kosmická agentura JAXA a automobilka Toyota společně vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch…

Boeing ví, kde je chyba. Letadla 737 MAX opraví za týden

17.03.2019 22:07 Aktualizováno Společnost Boeing plánuje dodat novou verzi softwaru pro svá letadla 737 MAX během jednoho týdne až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama