NASA na poslední chvíli ladí přistání sondy InSight na Marsu

Posledních 24 hodin zbývalo dnes večer do plánovaného přistání robotické sondy InSight na povrchu Marsu. Tým vědců amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) už měl před sebou jen poslední úpravu trajektorie sondy a pravděpodobně i drobné finální úpravy algoritmu, který zařízení bezpečně dovede na vybrané místo na povrchu rudé planety. Pokud InSight v pondělí ve 20:54 SEČ přistane podle plánu, úspěšně tak skončí její sedmiměsíční cesta dlouhá přes 484 milionů kilometrů, informuje tisková zpráva NASA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Přistání InSight
doporučujeme

Člen týmu připravujícího misi nové marsovské sondy Bruce Banerdt nicméně na dnešní tiskové konferenci připomněl, že ačkoli se může přistání jevit jako vyvrcholení, jde pouze o začátek mise. "I po přistání budeme muset trpělivě čekat, než se začne dělat věda," řekl.

InSight se má stát první sondou, která bude zkoumat nitro Marsu, včetně jádra planety. Cílem projektu je "zmapovat vnitřek Marsu ve třech dimenzích". "Vracíme se zpět ke kořenům Sluneční soustavy," komentoval potenciál mise Banerdt.

"Studovali jsme Mars z oběžné dráhy a z povrchu od roku 1965... Nyní se konečně podíváme dovnitř Marsu a posílíme tak naše znalosti této sousední planety, zatímco NASA připravuje vyslání lidských průzkumníků do vzdálenějších koutů Sluneční soustavy," řekla Lori Glazeová z oddělení planetárních věd NASA.

Jak ale dnes připomněl i manažer mise InSight Tom Hoffman, úspěšné přistání na Marsu není samozřejmostí. V okamžiku, kdy hovořil na tiskové konferenci, měli stále inženýři NASA před sebou provedení poslední korekce letové dráhy, která má zajistit, že InSight dosedne na povrch Marsu na předem stanoveném místě v rovinaté oblasti Elisium Planitia. Přibližně dvě hodiny před vniknutím stroje do atmosféry rudé planety by ještě tým vědců mohl sondě odeslat finální aktualizaci přistávacího algoritmu.

Poté už se má sonda na povrch Marsu dopravit sama na základě přistávacího programu. Klíčová sekvence, během níž InSight prolétne atmosférou Marsu a zpomalí z rychlosti bezmála 20.000 kilometrů v hodině až na pouhých osm kilometrů v hodině, zabere přibližně sedm minut. Signál o tom, že sonda je po přistání plně funkční, by měl do kontrolního centra NASA dorazit v pondělí jednu minutu po deváté večer.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat nadzvukových letounů? Už za pár let budou křižovat oblohu nástupci…

21.04.2019 17:47 Aktualizováno Byly doby, kdy se zdálo, že jsou možnosti letecké dopravy neomezené. Boeing 747 "Jumbo Jet" ovládl…

Kosmická loď Crew Dragon má potíže. Při zážehu motorů nastala anomálie,…

21.04.2019 16:32 Aktualizováno Při sobotním statickém testu motorů nové vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX…

Špatné používání mobilních telefonů může dočasně poškodit zrak

20.04.2019 17:33 Aktualizováno Pokud například večer v posteli dlouho používáte telefon, může to mít neblahé účinky na váš zrak.…

Vesmírný kamion Cygnus dorazil k ISS, zachytilo ho robotické rameno

19.04.2019 14:12 Aktualizováno K Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně dorazila bezpilotní nákladní loď Cygnus společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama