Vesmírné mise ohroženy? Astronauti objevili na ISS podivnou hrozbu

Vědci zjistili, že na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přežívají kmeny bakterie odolné vůči antibiotikům. Přestože tyto konkrétní kmeny nejsou lidem nebezpečné, jejich přítomnost na stanici znamená potenciální riziko.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Podle webu Science Alert objevili výzkumníci NASA ve vzorcích z ISS přítomnost bakterie rodu Enterobacter. Vzorky pocházejí z toalety a cvičebních prostor stanice. Jiné kmeny tohoto rodu se vyskytují například v nemocnicích a je známa jejich vysoká odolnost vůči léčbě antibiotiky.

Přítomnost mikrobů na ISS není nijak převratným objevem. NASA průběžně sbírá jejich vzorky a dále je zkoumá, aby se zjistilo, jakým způsobem organismy reagují na extrémní podmínky panující ve vesmíru. Vůbec poprvé ale nyní vědci objevili bakterii rezistentní na antibiotika.

Varující je, že hlubší analýza vzorků odhalila 112 společných genů mezi těmi z vesmíru a lidem nebezpečnými vzorky ze země. Následná počítačová simulace stanovila pravděpodobnost, že se i nyní neškodné kmeny stanou v budoucnu nebezpečnými na 79%. Ve hře je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit výslednou škodlivost bakterií a stále není jasné, jak je ovlivňují specifické podmínky vesmírné stanice.

Astronauti i materiál putující na ISS procházejí dekontaminačními procesy, aby se vše co nejvíce sterilizovalo. Zbavit se všech mikroorganismů však ani za pomoci moderních postupů nelze. Podle mikrobiologa Kasthuri Venkateswarana, který vzorky zkoumal „bude zapotřebí dalších studií, aby bylo možné posoudit jaký vliv mají podmínky panující na ISS na patogenitu a virulenci.“

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Technická revoluce? Místo benzinu budeme tankovat tekutinu, kterou Češi…

17.12.2018 16:36 Zásoby ropy nejsou neomezené a dříve či později dojde. Tomu se snaží vyhnout především automobiloví…

Musk čelí konkurenci: Raketa Electron vynesla do vesmíru 13 družic +VIDEO

16.12.2018 09:53 Z kosmodromu Onenui Station na Novém Zélandu dnes odstartovala dvoustupňová orbitální raketa…

Lidé na Měsíci nepřistáli? Basketbalista Curry vyvolal rozruch. Teď se…

14.12.2018 10:17 Aktualizováno Hvězdný americký basketbalista Stephen Curry označil své zpochybnění přistání lidí na Měsíci za…

Robot, nebo člověk? Novináři na ruském veletrhu prokoukli boudu

14.12.2018 08:19 Robot, představený na mládežnickém technologickém fóru v Jaroslavli v centrálním Rusku, uměl mluvit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama