Zbraně, které mají rozdrtit nepřítele. Čím by bojovalo Rusko v případě války?

Armády zemí NATO v posledních letech bojovaly pouze proti technicky slabším soupeřům. Materiální i technologická převaha, především u amerických ozbrojených sil, byla drtivá a v přímém konfliktu snadno zajistila vítězství. S narůstajícím napětím na východě Ukrajiny je nicméně vhodné se ptát, jak by NATO obstálo proti soupeři, jakým je Rusko.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Raketa Iskander-M
doporučujeme

Rusko disponuje velkou armádou s poměrně moderními zbraňovými systémy. Web Nationalinterest.org z tohoto seznamu vybral pět, se kterými by muselo NATO v potenciálním konfliktu počítat, i kdyby nedošlo na nasazení jaderných zbraní.

Balistické rakety přinášejí možnost zasáhnout nepřátelské území na velkou vzdálenost a přitom s velikou přesností a ničivou silou. Rusko disponuje raketami Iskandr, které začalo vyvíjet ještě v dobách Sovětského svazu. Modernizovaný Iskandr-M dostřelí do vzdálenosti 400 kilometrů a může nést hlavici o hmotnosti až 700kg. Rakety je těžké neutralizovat protibalistickou ochranou a k jejich úspěšné likvidaci by NATO potřebovalo udržet převahu ve vzduchu.

Rusko nicméně disponuje i výkonnými letadly. Stroje třídy Suchoj Su-27 (v kódu NATO uváděné jako Flanker) by možná nebyly schopné soupeřit s nejmodernějšími letadly NATO, stále se však jedná o velice bojeschopné kusy. Schopnost aliančního letectva vypořádat se s ruskými letadly, by navíc byla ovlivněna výkonnou protivzdušnou obranou.

Ozbrojené síly států NATO již dlouhá léta se soupeřem s takovou obranou nebojovaly. Rusové disponují raketami S-400, které jsou považovány za značně efektivní. Systém se skládá z několika různých raket určených pro odlišné druhy cílů i vzdáleností. Navíc by byl doplněn širokou škálou dalších prostředků. V první fázi konfliktu by tak Rusové mohli alianční letectvo paralyzovat. Vzdušná převaha je přitom zásadním prvkem, na který se NATO spoléhá.

Ruská armáda má také dobře vycvičené a vyzbrojené speciální jednotky, takzvané Specnaz. Stejně jako v každé armádě se jedná o vojáky s extrémně náročným výcvikem, jejichž úkolem jsou zvláštní operace, ať už se jedná o infiltraci nepřátelského území nebo třeba sabotáže. Byli nasazeni například na Ukrajině a objevily se i zprávy o jejich působení v Sýrii.

V neposlední řadě pak ruské námořnictvo disponuje ponorkami třídy Ščuka (v kódu NATO Akula). Ty mohou nést torpéda i rakety a jsou zdatnými protějšky ponorek, kterými alianční námořnictvo disponuje. Spojené státy dnes stále investují do obrany násobně více, než kterákoliv jiná země na světě. Přesto by střet s připraveným soupeřem, jakým Rusko je, byl zničující.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS vyrazila zásobovací loď, veze třeba myši

05.12.2019 19:44 Z Mysu Canaveral na Floridě dnes po jednodenním odkladu úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s…

Televize sledují a poslouchají, co se u vás doma děje? FBI bije na poplach

03.12.2019 22:03 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli velkým slevovým akcím, které proběhly na…

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

01.12.2019 10:15 Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento…

Digitální autoritářství? Technologie rozpoznávání obličejů zažívá boom,…

30.11.2019 21:20 Aktualizováno Technologie rozpoznávání obličejů zažívá celosvětový rozmach. Jejím využíváním je proslulá zejména…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama