Záhada nevadského trojúhelníku? Letadla mizí beze stopy, vysvětlení je přitom prosté

Asi každý již někdy slyšel o záhadném Bermúdském trojúhelníku. Méně lidí však ví, že se podobná oblast nachází také na západě Spojených států amerických. V takzvaném Nevadském trojúhelníku za posledních 60 let havarovalo, nebo beze stopy zmizelo, okolo 2000 letadel. Osudný se trojúhelník stal i americkému miliardáři a dobrodruhovi Stevu Fossettovi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letadla, ilustrační foto

Přestože název evokuje, že se jedná o místo ve státě Nevada, ve skutečnosti se trojúhelník rozprostírá i nad Kalifornií a Arizonou. Na ploše o rozloze 65 000 kilometrů čtverečních najdeme i dobře známá místa, jako je třeba město Las Vegas, Yosemitský národní park nebo mýty opředená Oblast 51.

3. září roku 2007 se zde během jednoho ze svých letů ztratil známý miliardář Steve Fossett. Jeho zmizení bylo pro vyšetřovatele dlouho záhadou, protože nikde nemohli nalézt trosky letadla. Mnoho lidí tak spekulovalo, že Fossett buď fingoval svoji smrt, nebo byl sestřelen americkou armádou nad Oblastí 51.

Pátrací akce, vůbec nejrozsáhlejší od konce druhé světové války, byla po měsíci zastavena. Miliardářův osud se podařilo objasnit teprve o rok později, když jeho doklady v hornatém terénu náhodou objevil turista. Obnovená pátrací akce pak již snadno identifikovala místo, kde se letadlo zřítilo. Vyšetřovatelé následně nalezli dvě kosti, ze kterých získali vzorky DNA. Ty pak pomohly vyšetřovatelům Fossetta identifikovat.

Nevyjasněnou otázkou však zůstávalo, proč natolik zkušený pilot se svým letadlem havaroval. Podle odborníků za to pravděpodobně mohou specifické podmínky panující v oblasti Nevadského trojúhelníku. Podezření nejčastěji padá na fenomén známý jako „horská vlna“.

Jak uvádí stránky news.com.au, rychlé větry, které mají svůj původ nad Tichým oceánem, zde narážejí do masivu Skalistých hor. Podobně jako u vodních vln se přitom zvedají a po překonání překážky se zase rychle „hroutí“ dolů. Především pro malá letadla to může být velice nebezpečné, protože se v důsledku vztlakových změn stávají neovladatelnými a mohou se zřítit.

Vysvětlení záhadného mizení letadel v Nevadském trojúhelníku je tak v podstatě triviální. Podle Johna Kellyho, který v oblasti létá již desítky let, se vlastně ani nejedná o žádný výjimečný fenomén. „Jde jednoduše o to, že lidé létají přes hory a občas přitom špatně odhadnout tlak vzduchu.“

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sonda Hajabusa 2 se přibližuje k asteroidu, čeká ji složitý manévr

21.02.2019 11:08 Japonská sonda Hajabusa 2 se dnes začala přibližovat k asteroidu Ryugu, z jehož povrchu v noci na…

Technická revoluce: Samsung představil ohebný telefon a S10, nejlepší…

20.02.2019 23:17 Aktualizováno Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics dnes představil několik nových…

Takové zbraně nemá nikdo na světě, chlubil se Putin. Co o nich víme?

20.02.2019 12:25 Ruský prezident Vladimír Putin v březnu minulého roku hrdě představil šest zbraní schopných nést…

Konec letecké dopravy? Kvůli globálnímu oteplování se letadla neodlepí od…

19.02.2019 22:30 Aktualizováno Největším problémem globálního oteplování je v posledních letech nárůst extrémně horkých dní. Ty se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama